Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Archiv, Právo

Bezpečnost v on-line prostředí je v Česku nejvyšší za pět let

Bezpečnost v on-line prostředí se letos zvýšila na nejvyšší hodnotu za posledních pět let. Index bezpečnosti České bankovní asociace (ČBA) pro letošní rok dosáhl 65 bodů ze sta, zatímco loni to bylo 61 bodů. Asociace o tom informovala na tiskové konferenci. Průzkum uskutečnila v květnu a červnu pro ČBA agentura SC&C mezi 1011 respondenty.

Ilustrační foto Foto: Archiv, Právo
Bezpečnost v on-line prostředí je v Česku nejvyšší za pět let

Index bezpečnosti se od roku 2013, kdy byl měřen poprvé, držel stabilně okolo 60 procent. Za růstem indexu je podle poradce ČBA pro platební styk a kyberbezpečnost Tomáše Hládka skutečnost, že se téma kybernetických útoků dostává do médií a k široké veřejnosti. „Z výsledků však nemůžeme dělat žádnou senzaci, v porovnání s ostatními zeměmi jsme stále na průměrných hodnotách,“ upozornil.

Mobilní telefon mají před napadením hackery podle průzkumu zabezpečeny dvě pětiny Čechů. Polovina z těch, kteří si vědomě nenainstalovali žádný bezpečnostní program, věří tomu, že jim přístroj dokáže ochránit operační systém. Útok hackerů zažila podle průzkumu zhruba čtvrtina respondentů, nejčastěji ale stále na počítači nebo notebooku.

Více než polovina Čechů si podle ČBA všechna hesla uchovává pouze v paměti. Jen nepatrné množství lidí je má schované na papírku v peněžence či v tašce a dvě pětiny uvedli, že je mají uložené na bezpečném místě. Zajímavostí je, podle průzkumu, rostoucí počet těch, kteří využívají speciální aplikace na generování a správu hesel.

Jak zabezpečit počítač, tablet i mobil

Nebezpečí číhá na uživatele nejčastěji na internetu. Stejně tak se ale nezvaní návštěvníci mohou ukrývat na přenosných médiích, jako jsou nejrůznější externí disky a USB flashky. Zabezpečit je tedy vhodné jakékoliv zařízení i ve chvíli, kdy není připojeno k internetu.

Obzvláště to platí o chytrých telefonech a tabletech, které se objevují v tuzemských domácnostech stále častěji. Celá řada lidí si přitom ani neuvědomuje, že tato mobilní zařízení mohou být napadena úplně stejně jako klasické počítače.

A toho si jsou vědomi také samotní kyberzločinci, kteří se v celém letošním roce zaměřovali na mobilní přístroje stále častěji. Počty útoků vzrostly podle bezpečnostních expertů o desítky procent.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků