Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Archiv, Právo

Austrálie vyšetřuje pokus o kyberútok na parlament

Australské úřady vyšetřují pokus o kyberútok na počítačovou síť australského parlamentu. Zatím však nic nenasvědčuje tomu, že by se hackerům podařilo získat citlivá data. S odvoláním na dva australské zákonodárce o tom v pátek informovala agentura Reuters.

Ilustrační foto Foto: Archiv, Právo
Austrálie vyšetřuje pokus o kyberútok na parlament

Předseda dolní komory australského parlamentu Tony Smith a předseda Senátu Scott Ryan uvedli, že zákonodárci z preventivních důvodů dostali pokyn změnit si hesla.

"Nemáme žádné důkazy, které by nasvědčovaly tomu, že šlo o pokus ovlivnit parlamentní procesy či narušit, případně ovlivnit, volební a politické procesy," uvedli předsedové obou komor australského parlamentu ve společném prohlášení. Doplnili, že vyšetřování tohoto incidentu zřejmě nějaký čas potrvá a spolupracují na něm příslušné bezpečnostní agentury. Kdo za útokem stojí, zatím není podle nich jasné.

Akademik, kterého cituje agentura Reuters, uvedl, že konečným pachatelem útoku je nejspíše nějaký stát. "Na takový útok potřebujete velké zdroje, takže státní aktér je v tomto případě nejpravděpodobnější," řekl James Der Derian, který je ředitelem centra pro bezpečnostní studia na univerzitě v Sydney.

Doplnil, že státy, které mají vůči Austrálii výhrady, jsou Čína a Rusko.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků