Provoz městských počítačů byl ochromen před dvěma týdny a za celou tuto dobu se nepodařilo situaci vyřešit.

Systémy totiž byly napadeny vyděračským virem, který zašifroval data na pevných discích. Když je chtěli úředníci zpřístupnit, museli zaplatit vyděračům výkupné.

Nikdy by mě nenapadlo, že se něco takového může stát.starosta Lake City Stephen Witt

K zaplacení výkupného se odhodlali i přesto, že bezpečnostní odborníci pravidelně varují, že ani po zaplacení nemají uživatelé žádnou jistotu, že se k zašifrovaným datům dostanou. Virus je nutné z počítače odinstalovat a data následně pomocí speciálního programu odšifrovat. V některých případech to ale není možné, což se přesně stalo v Lake City.

„Nikdy by mě nenapadlo, že se něco takového může stát, zejména v takovém malém městě,“ komentoval celou kauzu starosta 12tisícového Lake City Stephen Witt.

Útočníky se patrně najít nepodaří

Město se rozhodlo zaplatit po hlasování rady, inspirovalo se přitom scénářem z amerického úřadu na předměstí Riviera Beach, který nedávno kvůli vyděračskému viru zaplatil hackerům 600 000 dolarů (13,5 milionu Kč).

Starosta doplnil, že zaplatit výkupné bylo nejlevnější a nejjednodušší řešení.

Výkupné obě města zaplatila v bitcoinech, u kterých nejsou transakce prakticky vůbec dohledatelné. Je tedy velmi nepravděpodobné, že by se podařilo útočníky dopadnout.