Aktuální hrozby pro mobilní zařízení mapuje nový žebříček škodlivých kódů od kyberbezpečnostní společnosti Check Point.

Podle něj byl v minulých týdnech vůbec nejrozšířenějším škodlivým kódem Hiddad. Jde o malware, který se soustředí na zařízení s operačním systémem Android – tedy nejen na chytré telefony, ale také na počítačové tablety.

„Hiddad přebaluje legitimní aplikace a pak je umísťuje do obchodů třetích stran. Jeho hlavní funkcí je zobrazování reklam, ale může také získat přístup ke klíčovým bezpečnostním informacím obsaženým v operačním systému, což umožňuje útočníkovi získat citlivá uživatelská data,“ konstatoval Daniel Šafář, Country Manager ve společnosti Check Point.

Jen v neoficiálních obchodech

To jinými slovy znamená, že na tento škodlivý kód mohou narazit uživatelé výhradně na neoficiálních obchodech s aplikacemi. Pokud stahují programy pro svá mobilní zařízení prostřednictvím legitimních obchodů, neměl by je Hiddad ohrozit.

Na druhou příčku se ze třetí pozice posunul Lotoor. Je to hackerský nástroj, který zneužívá zranitelnosti v operačním systému Android, aby získal root oprávnění na napadeném zařízení. Díky tomu jej pak mohou útočníci ovládat na dálku.

ČTĚTE TAKÉ:
Zpomalený počítač? Útočníci ve velkém nasazují těžařské viry, bijí na poplach experti

Na pozoru by se měli mít uživatelé také před škodlivým kódem Triada, který žebříček nejrozšířenějších mobilních hrozeb uzavírá. Tento modulární backdoor se podobně jako dvě hrozby uvedené výše soustředí výhradně na platformu Android od společnosti Google.

Triada uděluje superuživatelské oprávnění pro stažení malwaru a pomáhá jej vložit do systémových procesů. Tento nezvaný návštěvník umí také zfalšovat URL odkazy uložené v prohlížeči.

Viry se nevyhýbají ani počítačům

Viry se pochopitelně ve sledovaném období nevyhýbaly ani klasickým počítačům. Největší neplechu na nich nadělaly těžařské viry, jako jsou Cryptoloot a Cryptoloot. Ty využívají výkon napadeného stroje k těžbě virtuálních mincí, které útočníci následně mohou směnit za skutečné peníze.

Bezpečnostní experti nicméně varovali také před trojským koněm Emotet, jak Novinky.cz upozornily již dříve. Tento nezvaný host zachytává přihlašovací údaje k bankovním účtům a také je využíván pro šíření dalších škodlivých kódů. Právě s jeho pomocí se mohou do počítače dostat i těžařské viry.

Může se Vám hodit na Seznamu: