„Během července uživatele v prostředí internetu nejčastěji obtěžoval škodlivý kód JS/Adware.Agent.AA, který stál za více než desetinou případů všech on-line hrozeb a potenciálně nechtěných aplikací,“ Miroslav Dvořák, technický ředitel české pobočky společnosti Eset.

Adware si do počítače nejčastěji stáhnou samotní uživatelé společně s některými nástroji – například videopřehrávači, manažery stahování souborů, PDF generátory. Nejčastěji jde o volně šířené programy po internetu.

„Poté, co jsou takovéto potenciálně nechtěné aplikace nainstalovány, zobrazují například vyskakovací okna s reklamou, bannery a podobně. Pro jejich autory jsou zdrojem peněz, které plynou z reklamních prokliků,“ vysvětlil Dvořák.

Těžařské viry na ústupu

Ten zároveň uvedl, že na druhé místo se přesunul malware JS/CoinMiner, kterému přitom několik měsíců patřilo první místo. „JS/CoinMiner je na ústupu, klesl z 9,34 % na 8,3 % podílu na internetových hrozbách,“ zdůraznil bezpečnostní expert.

„To samé platí o backdooru SMB/Exploit.DoublePulsar. Ten napadá počítače s neaktualizovaným operačním systémem Windows a loni na jaře se podílel na šíření ransomwaru WannaCry. Zatímco letos v červnu představoval 5,35 % všech zachycených hrozeb, v červenci jeho podíl klesl na 4,91 % a zařadil se na čtvrté místo v žebříčku nejčastějších škodlivých kódů na českém internetu,“ uzavřel Dvořák.

Přehled deseti nejčastějších hrozeb zachycených v červenci naleznete v tabulce níže:

Nejčastější internetové hrozby v České republice za červenec 2018:
1. JS/Adware.Agent.AA (10,57 %)
2. JS/CoinMiner (8,3 %)
3. HTML/Adware.Agent.A (6,75 %)
4. SMB/Exploit.DoublePulsar (4,91 %)
5. JS/Adware.AztecMedia (3,74 %)
6. HTML/FakeAlert (3,53 %)
7. JS/Redirector (3,25 %)
8. Win32/GenKryptik (2,21 %)
9. PDF/Fraud (2,12 %)
10. Win32/Exploit.CVE-2017-11882 (1,84 %)