Právě výzkumníci ze společnosti Kaspersky Lab trhlinu objevili jako první, a to už na konci dubna. Tehdy neprodleně informovali společnost Microsoft, aby mohla připravit aktualizaci.

Se zveřejněním detailů se čekalo, aby počítačoví piráti nedostali návod na možné útoky naservírovaný jak na zlatém podnosu. V současnosti je update opravující nebezpečnou trhlinu již k dispozici, Microsoft jej vydal tento týden.

S instalací by uživatelé rozhodně neměli otálet. Ukázalo se totiž, že trhlinu mohou kyberzločinci zneužít k cíleným útokům na konkrétní uživatele. S využitím chyby dovedou propašovat na napadený stroj prakticky libovolný škodlivý kód.

Ten se podle výzkumníků následně zahnízdí v textovém editoru Microsoft Word. S jeho pomocí jsou počítačoví piráti schopni přistupovat k uloženým datům, odposlouchávat internetovou komunikaci či počítač úplně zotročit.

Chybu nepodceňovat

Zda k nějakému podobnému útoku skutečně došlo a zda se podařilo kybernetickým zločincům skutečně chybu zneužít, není v tuto chvíli jasné. I tak je ale obezřetnost s ohledem na možná rizika na místě.

Stáhnout nejnovější verzi Internet Exploreru je možné prostřednictvím aktualizační služby Windows Update, která je nedílnou součástí operačního systému Windows.

Podobné závažné chyby bohužel nejsou u internetových prohlížečů nijak výjimečné. V březnu se například ukázalo, že prostřednictvím trhliny v Chromu mohli hackeři snadno krást citlivé informace.

Tip: Nainstalujte si chytrý prohlížeč od Seznam.cz