Stroje s logem nakousnutého jablka jsou zpravidla považovány za ty bezpečnější. A v porovnání s celou řadou konkurentů to skutečně zpravidla platí. Tentokrát se však nashromáždilo v programech amerického počítačového gigantu chyb hned několik.

A co hůř, hned několik z nich má nálepku „kritické“. To jinými slovy znamená, že útočníci mohou do zařízení propašovat prakticky jakýkoli škodlivý kód. Klidně mohou i na dálku počítač zotročit a využít jej k DDoS útokům, případně mohou samozřejmě i odposlouchávat komunikaci uživatele, která na počítači probíhá.

Trhliny obsahuje operační systém iOS pro chytré telefony iPhone, multimediální přehrávač iPod a počítačové tablety iPad. A to i přesto, že nová verze s pořadovým číslem 11 byla vydána teprve minulý týden.

Chyby byly dále odhaleny v platformě watchOS pro chytré hodinky a tvOS pro televizní systémy.

V ohrožení i uživatelé Windows

Hrozba se navíc týká také uživatelů, kteří žádné zařízení s platformou od Applu nevlastní. Trhliny obsahuje totiž například i webový prohlížeč Safari, jenž je dostupný i pro stroje s Windows. S ohledem na množství objevených zranitelností by uživatelé zcela jistě neměli s instalací aktualizací otálet.

Sluší se podotknout, že zatím není monitorován žádný případ, kdy by byly trhliny v softwarových produktech amerického počítačového gigantu zneužity.

V případě automatických aktualizací se uživatelé nemusí o nic starat, v opačném případě je však nutné nainstalovat opravy ručně. Safari je možné aktualizovat přímo ze stránek tvůrců, nejnovější verzi operačních systémů pro zařízení Applu najdou uživatelé v nastavení v části týkající se aktualizací.