Stejný trik zkoušeli v průběhu letošního roku počítačoví piráti hned několikrát pod hlavičkou České spořitelny. V aktuální vlně útoků se však vydávají za zaměstnance mBank.

Samotný útok však probíhá zcela identicky. „Přejděte na novou verzi internetového bankovnictví a získejte bonus 1000 Kč! Bezpečnější bankovnictví s přehlednějším rozvržením pro jednoduchou správu vašich financí,“ stojí v lákavě vyhlížející nabídce.

Na Facebooku je možné narazit hned na několik podobných nabídek. Liší se u nich zpravidla jen částky, které podvodníci nabízejí – zpravidla jde však o tisíc nebo 400 Kč.

Ukázka podvodné nabídky na zkoušku nové verze internetového bankovnictví.

Ukázka podvodné nabídky na zkoušku nové verze internetového bankovnictví.

FOTO: repro mBank

Reklamu doplňuje odkaz, který samozřejmě nesměřuje na oficiální web banky, ale na podvodné stránky, jejichž prostřednictvím se snaží kyberzločinci vylákat od důvěřivců přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví. Vyplněním přihlašovacích údajů na podvodných stránkách se přitom lidé vystavují velkému riziku.

Počítačoví piráti jsou totiž už jen kousek od toho, aby jim mohli vybílit účet – stačí, aby propašovali virus na jejich chytrý telefon. Prostřednictvím něj pak budou schopni odchytávat potvrzovací SMS zprávy pro platby, jako tomu bylo už v minulosti. [celá zpráva]

Neprodleně kontaktovat banku

Zástupci banky v úterý před podobnými triky důrazně varovali: „Důrazně doporučujeme kontrolovat odkaz, přes který se přihlašujete do svého internetového bankovnictví! Nikdy se nepřihlašujte přes jiné odkazy!“

„Podvodné odkazy byly například ibnew.esy.es, ibnewmban.com, mbanking24.esy.es, apod. Pokud se přihlásíte přes podvodnou stránku, okamžitě kontaktujte naši mLinku na čísle 222 111 999 a změňte si přihlašovací heslo do bankovnictví,“ doporučili zástupci mBank.

Obezřetní by v případě podobných nabídek měli být také uživatelé jiných bankovních institucí. Není totiž vyloučeno, že stejný trik budou počítačoví piráti zkoušet příště pod hlavičkou úplně jiné společnosti.

Podvodná nabídka na Facebooku

Stejný trik zkoušeli počítačoví piráti už pod hlavičkou České spořitelny.

FOTO: repro Facebook