Přesto ještě v pondělí Hangzhou Xiongmai Technology oznámila, že stáhne z amerického trhu všechny výrobky uvedené před dubnem loňského roku, kdy se výrobci elektroniky o možnosti podobných útoků dozvěděli. Mladší produkty jsou již podle vyjádření firmy vylepšené a nepředstavují hrozbu.

„Nerozumíme, proč je všechen hněv směřován na nás,” řekl agentuře AP marketingový ředitel Liou Jüe-sin. Xiongmai Technology podle něj na nové nebezpečí reagovala rychle a neměla by být vyčleňována. Páteční útok podle společnosti umožnilo to, že uživatelé na jejich zařízeních ponechali výrobní hesla.

Hackeři v pátek kromě výrobků Xiongmai škodlivým softwarem infikovali například tiskárny či termostaty společnosti Dyn, předního poskytovatele služeb pro správu domén. Přes tato zařízení připojená k internetu následně zaútočili na její servery a vyřadili tak na několik hodin z provozu stránky jako Twitter, Pay Pal či New York Times.

Problém s připojováním nejrůznějších spotřebičů k internetu vysvětluje agentuře AP analytička Tracy Tsai. Podle ní tato zařízení nejsou takřka nijak chráněna proti přístupu do veřejného internetu. V Severní Americe má podle americké agentury pro průzkum trhu IHS Markit každá domácnost průměrně 13 zařízení napojených na internet.

Kdo za útokem stojí?

K pátečnímu útoku se přihlásily skupiny Anonymous a New World Hackers. Mělo jít o odvetu za to, že Julian Assange byl Ekvádorem odstřižen od internetu. [celá zpráva]

Podle serveru Politico se však obě hackerské skupiny mohou snažit pouze získat reklamu, kterou vyřazení prestižních serverů z provozu přináší. Navíc oba subjekty se už v minulosti hlásily ke kybernetickým útokům, které ale ve skutečnosti provedl někdo jiný.

Útok byl veden na DNS servery společnosti Dyn, které standardně překládají webové adresy na číselné adresy fyzických počítačů (IP adresy). Právě proto se podařilo hackerům vydařit z provozu na východním pobřeží USA v pátek hned několik velkých webů – tím, že nefungoval překladač (DNS servery), webové prohlížeče po zadání adresy nevěděly, kam se mají připojit.

Problém přetrvával až do pozdních nočních hodin. Některé servery navíc nebyly dostupné nejen v USA, ale také v Evropě.