Nejrozšířenějším virem vůbec byl v září Conficker, jak Novinky informovaly již dříve. [celá zpráva]

Druhá příčka pak patří škodlivému kódu Satily a třetí právě vyděračskému viru. „Vůbec poprvé se v rámci výzkumu dostal ransomware do Top 3 nejrozšířenějších malwarových rodin. Ransomware Locky byl zodpovědný v průběhu září za 6 procent všech detekovaných útoků po celém světě,“ prohlásil David Řeháček, bezpečnostní odborník ze společnosti Check Point.

Celkově útoky ransomwaru za září stouply o 13 procent. Právě Locky dělá bezpečnostním expertům velké vrásky na čele. Používá totiž poměrně sofistikované šifrování. Jde o obdobu toho, jaké používají finanční instituce při zabezpečení plateb po internetu.

Výkupné neplatit

V případě Lockyho kyberzločinci infikují systém e-mailem s wordovou přílohou, která obsahuje škodlivé makro. Jakmile uživatel soubor otevře, makro spustí skript, který stáhne spustitelný škodlivý soubor, nainstaluje se na počítač oběti a vyhledává soubory, které šifruje. Uživatel potom ani neví, že útok začal právě kliknutím na e-mailovou přílohu.

Kyberzločinci se pak zpravidla snaží v majiteli napadeného stroje vzbudit dojem, že se ke svým souborům dostane po zaplacení pokuty. Ta byla údajně vyměřena za používání nelegálního softwaru apod. I proto jim celá řada lidí již výkupné zaplatila.

Ani po zaplacení výkupného se ale uživatelé ke svým datům nedostanou. Místo placení výkupného je totiž nutné virus z počítače odinstalovat. Zpřístupnit nezálohovaná data je už ale ve většině případů nemožné.

Ostražití by před vyděračskými viry neměli být pouze majitelé klasických počítačů. Loni v červnu bezpečnostní experti odhalili nezvaného návštěvníka, který požadoval výkupné i na mobilním telefonu. [celá zpráva]

Česko je v hledáčku pirátů stále častěji

Společně se statistikami nejrozšířenějších virových hrozeb zveřejnila společnost Check Point také žebříček zemí, které jsou nejčastěji terčem kyberútoků.

A pro tuzemské uživatele tato data nevyznívají ani trochu pozitivně. „Česká republika se v září umístila na 72. pozici, což je vzestup o 16 míst a posun mezi méně bezpečné země. O 16 míst se posunulo mezi méně bezpečné země i Slovensko, které je nyní na 61. pozici,“ konstatoval Řeháček.

„Naopak nejvýrazněji se mezi bezpečnější země posunul Kazachstán, který klesl o 47 míst na 55. pozici. Největší posun mezi nebezpečnější země zaznamenalo Portoriko, které se posunulo o 55 míst na 47. pozici. Na prvním místě se v Indexu hrozeb umístila Botswana, která poskočila o 19 míst,“ uzavřel.