Škodlivý kód napadající chytré televizory je známý pod názvem Frantic Locker či Flocker. Objevili jej bezpečnostní výzkumníci antivirové společnosti Trend Micro.

Tento nezvaný návštěvník terorizoval nejprve klasické počítače, a to už od poloviny loňského roku. Kyberzločinci jej však nyní upravili tak, aby dokázal stejným způsobem napadat také chytré televizory. Zaměřuje se přitom výhradně na modely s operačním systémem Android TV.

Stejný scénář jako při útoku na PC

Útok probíhá velmi podobně jako u klasických PC. Virus se nejdříve uhnízdí v televizoru a pak jej zcela uzamkne. Uživatel tak s přístrojem nemůže vůbec nic dělat, maximálně jej tak zapnout či vypnout. Na obrazovce se neustále zobrazuje výzva k zaplacení výkupného.

Počítačoví piráti se snaží důvěřivce přesvědčit, že výkupné je ve skutečnosti pokuta, která byla vyměřena za nějaký trestný čin či nedovolené nakládání s autorsky chráněnými díly. TV bude údajně opět zpřístupněna, pokud zaplatí výkupné ve výši 200 dolarů, tedy v přepočtu více než 4800 Kč.

Kolik televizorů se škodlivému kódu podařilo výše popsaným způsobem napadnout, zatím není jasné. Výzkumníci neprozradili ani to, zda se tento nezvaný návštěvník objevil také v Česku.

Zabezpečení řeší málokdo

Flocker nicméně jasně ukazuje, jak zranitelná mohou být zařízení připojená k internetu. Většina počítačů je totiž proti vyděračským virům chráněna pomocí antivirových programů, například u televizorů ale zabezpečení řeší jen málokdo.

Výrobci přitom antiviry pro chytré televizory nabízejí již několik let. Většina uživatelů si patrně ale ani neuvědomuje, že i tato zařízení mohou být napadena.

To je případ i chytrých telefonů, na kterých používá antivirový program málokdo. Přitom právě na smartphony se kyberzločinci zaměřují v poslední době stále častěji. Bezpečnostní experti už v únoru varovali před prudkým nárůstem vyděračských virů útočících na mobily s Androidem. [celá zpráva]