Podle Vojenského zpravodajství (VZ) se kybernetické aktivity budou postupně stávat nástrojem na prosazování vojenskopolitického a mezinárodního vlivu. „Popřípadě budou významnou součástí vojenských konfliktů. Některé státy budou ve svých strategiích využívat kybernetických kapacit jako odstrašujícího potenciálu před případnými kybernetickými útoky," napsali zpravodajci.

V celosvětovém měřítku opět podle nich významně vzrostlo riziko speciálně zaměřených kybernetických útoků na klíčovou část informační infrastruktury napadených států. „Běžné kybernetické útoky jsou postupně nahrazovány utajovanými, cílenými a sofistikovanými kampaněmi," uvádí výroční zpráva. V loňském roce podle VZ rostla kybernetická špionáž, která byla zaměřena na politické, vojenské, ale hlavně ekonomické informace.

Nebezpečí kybernetických útoků pochází také od kriminálních skupin a jednotlivců, kteří se snaží svými útoky získat peníze nebo citlivé informace. Činnost hacktivistů, kteří se zaměřují na manipulaci s veřejným míněním pomocí protestních akcí, byla v roce 2013 podle VZ na nízké úrovni.