Facebook loni v dubnu zjistil, že jeho vnitřní síť byla narušena. Americká firma kvůli podezření na průmyslovou špionáž upozornila na případ Federální úřad pro vyšetřování (FBI), který poté vystopoval původ útoku do Británie.

Facebook vyčíslil škody, které mu hacker způsobil, na 200 000 dolarů (3,8 miliónu korun). Podle vyšetřovatelů ale Mangham neukradl osobní údaje žádných uživatelů sociální sítě.

Útok vedl z ložnice rodičů

Mangham se u soudu přiznal, že se do systému americké firmy vloupal z ložnice v domě svých rodičů v severní Anglii. Tvrdil také, že v minulosti pomáhal internetovému vyhledávači Yahoo zlepšit jeho bezpečnostní systémy a chtěl udělat totéž i pro Facebook. Soud ale jeho tvrzení neuvěřil.

Soudce Alistair McCreath při vynesení rozsudku zdůraznil, že hackerova akce nebyla neškodná. "Měla reálné dopady a mohla mít velmi vážné následky, které mohly být pro Facebook zcela zničující," řekl Manghamovi. "Vstoupil jste do samotného srdce obrovského mezinárodního podniku, to nebylo jenom pohrávání si s obchodními záznamy maličké firmy, která nemá podstatný význam."