Pronikat do počítačů se viru INF/Autorun daří již od roku 2010. Například předloni v prosinci zaviroval 5,75 % počítačů. Jak je tedy patrné, jeho podíl neustále klesá. To je dáno mimo jiné i tím, že uživatelé se před ním mohou bránit poměrně jednoduše.

„Pro zabránění šíření malwaru zneužívajícího soubor Autorun.inf stačí jen zakázat automatické spouštění vložených médií ve Windows, přičemž Windows 7 mají tuto možnost deaktivovanou přímo v základním nastavení,“ uvedli již dříve zástupci Esetu.

Druhá příčka patří stejně jako v předchozím měsíci malwaru Dorkbot (3,43 %), který se také šíří především přes vyměnitelná média a v počítači shromažďuje uživatelská jména a hesla, která uživatel vyplňuje na určitých webových stránkách. Všechna data pak virus odesílá útočníkovi přímo do počítače.

V první desítce nejrozšířenějších hrozeb se objevily také viry Scrinject.B.Gen, Iframe.B, Conficker, Autoit, Sality, Ramnit, TrojanDownloader.Iframe či PSW.OnLineGame. Jejich podíl se aktuálně pohybuje mezi 0,75 a 2,40 %.