Dle zjištění globálního výzkumného projektu ESET (tzv. Online Security Brand Tracker), jehož průzkum probíhal v dubnu a květnu tohoto roku, se většina uživatelů internetu připojuje prostřednictvím přenosných zařízení. Nejpopulárnější jsou notebooky s 60 %, následují chytré telefony s 19 %, netbooky s 18 % a tablety s 1 %. Z výzkumu také vyplývá, že až 40 % uživatelů využívá notebooky jako primární zařízení k přístupu na internet.

„Ne všichni tuší, že přihlašovací údaje a přenos dat může někdo sledovat, a to i bez povšimnutí daného uživatele,“ tvrdí analytik společnosti ESET Cameron Camp.

Kdybyste měli zpozornět? Hrozbou jsou především nezabezpečené sítě, kde k připojení není potřeba heslo. „Kouzlo je v proxy technologii, která zachytí uživatelovu komunikaci, může ji uložit na počítači podvodníka a až poté ji pošle reálnému Wi-Fi hotspotu. Připojení to může zpomalit, ale protože jsou uživatelé na přetížené sítě zvyklí, nemusí jim to být podezřelé,“ dodává Camp.

Bezpečnostní hrozby při používaní bezdrátových Wi-Fi sítí

  • Evil twin login interception: hackeři vytvoří síť, která připomíná legitimní Wi-Fi hotspot. Při pokusech přihlásit se získají hackeři přihlašovací údaje
  • Útok přes dosud neznámou bezpečnostní díru: tzv. zero-day útoky na operační systém či aplikace
  • Odchytávání komunikace: ukládání komunikace do souboru a přenos informací do sítě hackera
  • Vykrádání dat: tzv. man-in-the-middle útok – máte pocit, že komunikujete například s bankou, ale ve skutečnosti posíláte údaje kyberzločinci

V září tohoto roku společnost ESET, která se zabývá vývojem bezpečnostních řešení pro firmy i domácnosti, uvede novou generaci svého vlajkového produktu. ESET Smart Security 5 nabídne užitečnou funkci pro uživatele, kteří se připojují na Wi-Fi sítě mimo domov či zaměstnání. Pokud se uživatel připojí na veřejnou Wi-Fi síť, program jej okamžitě upozorní. Pátá generace vlajkového produktu je v současnosti v testovací fázi, finální verze se objeví v září.

ESET u příležitosti uvedení nové verze přichází se speciální nabídkou. Pokud si noví zákazníci objednají 1–4 licence ESET Smart Security 5 již nyní v předprodeji, ESET jim poskytne až do uvedení nové verze stávající verzi 4 zdarma. Více informací najdete na stránkách www.eset.cz/ochrana-zdarma.