Čtyřjádrový Clovertown, který je určen pro dvouprocesorové servery (budou tak obsahovat 2 x 4 jader), začne Intel dodávat výrobcům počítačů koncem tohoto roku.

Upravená verze tohoto čipu označovaná jako Tigerton, jež je určena pro servery se čtyřmi a více procesory, se objeví v téže době.

Zvyšování počtu jader v procesorech je pro Intel klíčové. Ke konci dekády budou naše čipy obsahovat deset jader, o deset let později by se mohlo jednat o stovky jader, řekl Justin Rattner, šéf technologického oddělení Intelu.

Sdružování více jader do jednoho čipu má za následek rychlé zvyšování výpočetní síly těchto produktu. Navíc dochází k velkým úsporám energie - jednotlivá jádra lze totiž vypínat či zapínat v závislosti na tom, kolik výkonu je aktuálně zapotřebí.

"Je otázka nanosekund kdy data přetečou z jádra do jádra, díky lepší přenosové rychlosti dat navíc získáváme vyšší výkon," komentoval Rattner některé výhody vícejádrových procesorů.

Clevertown a Tigerton jsou členy nové architektury, kterou Intel uvede koncem roku 2006. Jejími členy jsou také čipy Merom a Conroe. [celá zpráva]

S vícejádrovými čipy se počátkem příštího roku vytáhne také firma Advanced Micro Devices.