"Ceny Applu by se mohly zvýšit kvůli rozsáhlým clům, která možná uvalíme na Čínu. Je tu však jednoduché řešení, které by znamenalo nulovou daň, a dokonce daňové zvýhodnění. Vyrábějte své produkty ve Spojených státech namísto v Číně. Začněte nyní stavět nové továrny," napsal Trump na svém twitterovém účtu.

Představitelé Applu své obavy uvedli v dopise, který předali úřadům Spojených států v rámci veřejného připomínkování návrhu prezidenta Donalda Trumpa na zavedení cel, uvedla agentura Reuters. [celá zpráva]

Na premiéře nechyběl ani šéf Applu Tim Cook.

Šéf Applu Tim Cook

FOTO: Stephen Lam, Reuters

Dopis předaný úřadům ve středu ale neuvádí, že by clo mohlo zasáhnout i samotný vlajkový výrobek Applu – smartphone iPhone. Ten se v uplynulém fiskálním roce podílel na celkových tržbách firmy zhruba dvěma třetinami. Apple loni utržil 229 miliard dolarů (5,1 biliónu Kč).

"Obecněji cla povedou k vyšším cenám pro spotřebitele ve Spojených státech, sníží celkový hospodářský růst USA a budou mít další nezamýšlené ekonomické důsledky," uvedli představitelé společnosti s logem nakousnutého jablka v dopise.

Může se vám hodit na službě Zboží.cz: