„Věděli jste, že existuje tajná vládní databáze s údaji o dětech poškozených očkováním,“ píše se v jednom z tweetů, kterým se ve svém výzkumu vědci věnovali. Příspěvek na sociální síti je doplněn hashtagem #VaccinateUS.

Anonymní internetoví trollové, jejichž původ v Rusku se prokázal již v souvislosti se snahou ovlivnit výsledek amerických prezidentských voleb v roce 2016, šířili podle vědců nejen informace o údajných negativních dopadech vakcinace, ale i zprávy pozitivní. Ačkoli naprostá většina americké populace očkování schvaluje, na Twitteru tak mohl vzniknout dojem, že se v USA vede o vakcinaci kontroverzní debata.

Negativní dopady očkování

Takzvaní boti šířili na rozdíl od trollů především informace o údajných negativních dopadech očkování. Uživatele sociální sítě se snažili přinutit, aby klikli na odkaz vedoucí na zavirované stránky či reklamní weby.

Kolik přesně trollů a botů se do debaty o očkování zapojilo, studie neuvádí. Jednotliví aktéři podle ní ale sledovali různé cíle.

„Debata o zdraví se stala zbraní: témata veřejného zdraví, jako je například očkování, tvoří součást pokusů o šíření dezinformací zahraničními mocnostmi,“ uvádí studie zveřejněná v časopise American Journal of Public Health.