„Společnost Kaspersky Lab připravuje podstatnou část své infrastruktury na přesun z Ruska do Švýcarska. K tomuto přestěhování důležitých procesních nástrojů dochází v rámci firemní Globální iniciativy pro transparentnost,“ uvedli zástupci společnosti.

Zdůraznili přitom, že přesun se týká zpracování a uchování uživatelských dat z řady regionů a softwaru včetně aktualizací detekce hrozeb. „Aby byla zajištěna celková transparentnost a integrita, Kaspersky Lab chce, aby na celou aktivitu dohlížela nezávislá třetí strana sídlící ve Švýcarsku,“ stojí v prohlášení podniku.

„Veškerá opatření, která v rámci iniciativy spouští, mají společný cíl – spolupracovat s dalšími stranami na řešení rostoucích problémů s nepřehledností na poli kyberbezpečnosti a upadající důvěrou. Ta je pro kybernetickou bezpečnost obzvláště důležitá, a Kaspersky Lab si je plně vědoma toho, že musí být neustále potvrzována skrz vzájemnou transparentnost a odpovědnost,“ uzavřeli zástupci společnosti.

Nové datové centrum nejpozději příští rok

Nové datové centrum by v Curychu mělo vzniknout nejpozději do konce roku 2019. Budou se v něm ukládat a zpracovávat veškerá data uživatelů z Evropy, Severní Ameriky, Singapuru, Austrálie, Japonska a Jižní Koreje. Výhledově se zde budou zpracovávat data i z dalších zemí.

Trump podepsal už na konci loňského roku zákon, který zakazuje úřadům v USA používat bezpečnostní software od ruské společnosti Kaspersky Lab. Důvodem je varování amerických bezpečnostních složek, že stejnojmenný antivirový nástroj může sloužit jako kremelský nástroj špionáže.

Americký prezident Donald Trump

Americký prezident Donald Trump

FOTO: Evan Vucci, ČTK/AP

Vztahy mezi USA a Ruskem jsou nyní poměrně napjaté. Kreml byl totiž opakovaně obviněn z kybernetických útoků na Spojené státy a ze snahy ovlivňovat loňské prezidentské volby. To nicméně Rusové opakovaně popřeli.

Spolupracovali s tajnou službou

Zástupci společnosti Kaspersky Lab označili již dříve obavy Američanů z možné špionáže za liché.

V minulosti nicméně zástupci ruského antivirového gigantu skutečně připustili, že spolupracovali s ruskou tajnou službou FSB. Zakladatel podniku Jevgenij Kasperskij navíc navštěvoval školu KGB.

„Jsme znepokojeni vazbami mezi některými zaměstnanci Kaspersky Lab, ruskými zpravodajskými službami a dalšími tamními vládními agenturami. Stejně znepokojivé je také ruské právo, podle něhož mohou tamní zpravodajské služby požadovat, nebo dokonce vymáhat spolupráci od Kaspersky Lab,“ uvedla americká administrativa v prohlášení.

Kaspersky Lab patří k největším antivirovým společnostem na světě. V různých zemích má více než 400 miliónů zákazníků.