Patrně nejlepší období měly bitcoiny na konci loňského roku. V prosinci se totiž jedna virtuální mince obchodovala okolo 19 tisíc dolarů (asi 385 tisíc korun).

S příchodem nového roku však začal kurz dramaticky klesat. Na konci ledna se tato kyberměna obchodovala za 9400 USD, tedy v přepočtu 191 tisíc Kč. Zkraje února kurz ještě klesl, a to až na 5979 dolarů, tedy v přepočtu něco málo přes 122 tisíc korun.

Vůbec poprvé od poloviny loňského roku tak kurz oslabil pod hranici 6000 dolarů.

Banky zakázaly nákupy kreditkami

Celá řada ekonomů a obchodníků začala tuto virtuální měnu označovat za bublinu a věštila ještě větší propady kurzu.

Kvůli obavám z toho, že věřitelé nebudou splácet své závazky z důvodu klesajících kurzů, dokonce některé americké banky zakázaly nákup kybernetických mincí prostřednictvím kreditních karet. K tomuto kroku se odhodlaly banky Lloyds, JPMorgan, BoA a Citi.

Na konci tohoto týdne ale začal kurz pozvolna stoupat, až se v neděli vyhoupl přes pomyslnou hranici 11 tisíc dolarů. V pondělí ráno se pak ustálil na 10 890 dolarů, tedy v přepočtu bezmála 222 400 Kč.

Výkyvy nejsou výjimečné

Velké výkyvy kurzů bohužel nejsou u bitcoinů nijak výjimečné. I proto minulý měsíc největší německá bankovní společnost Deutsche Bank varovala uživatele před investicemi do této virtuální měny. [celá zpráva]

„Běžným investorům bych to prostě nedoporučoval,“ uvedl stoicky hlavní investiční stratég Deutsche Bank Ulrich Stephan. Následně dodal, že hlavní problém vidí v tom, že tato měna není regulovaná a její kurz je velmi nestabilní.

Ještě dříve varoval před investicemi do virtuálních měn ze stejných důvodů Evropský bankovní úřad. [celá zpráva]

.
Novodobá zlatá horečka

Bitcoin se těší tak velké popularitě i díky tomu, že se dá těžit na vlastní pěst pomocí výkonných počítačů. Novodobí těžaři tak doslova rozpoutali na internetu zlatou horečku. Je to patrné při pohledu do nabídek jednotlivých obchodů, kde je řada grafik a procesorů beznadějně vyprodaná. A to platí i v Česku.

Poptávka je vysoká především u hardwaru, který by jinak našel uplatnění v herních sestavách. Nedostatkovým zbožím jsou například v internetových obchodech CZC.cz a Alza.cz grafické karty AMD Radeon RX 580, RX 570, NVIDIA GTX 1060 a GTX 1070. Alza dokonce zavedla možnost bitcoiny platit.

Bitcoiny a další kryptoměny se uchovávají ve speciálních virtuálních peněženkách. Více se o této problematice dozvíte v našem dřívějším článku zde.