Norma má podle německých zákonodárců zabránit podněcování k nenávisti na sociálních sítích.

Předloha zavádí komerčním sociálním sítím povinnost, aby mazaly nelegální obsah ze svých serverů. Po upozornění od úřadů musí provozovatel stížnost okamžitě přezkoumat a protiprávní příspěvek do 24 hodin smazat. V nejasných případech na to má sedm dní. Týdenní lhůtu lze překročit ve výjimečných případech daných zákonem.

Německé ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že zveřejní na svých stránkách formuláře, které budou moci lidé využít k hlášení příspěvků ze sítí, které zákon porušují. Norma se týká zejména sítí jako je Facebook, Twitter či YouTube, ale nikoli například emailových a messangerových služeb. Norma rovněž neplatí pro odborné portály, on-line hry či prodejní servery.

Obava o svobodu slova

Zástupci Facebooku už oznámili, že v Německu vytvořili speciální tým, který má několik stovek lidí. Bude sledovat příspěvky, které by mohly zákon porušovat.

Firmám, které pravidla poruší, hrozí pokuta až pět miliónů eur (130 miliónů korun) pro osobu zodpovědnou za vyřizování stížností na protiprávní obsah a pokuta až 50 miliónů eur pro celý podnik. Každá sociální síť, ať je její sídlo v jakékoli zemi, bude muset mít v Německu zodpovědnou osobu, na níž se bude možné obrátit.

Kritici se obávají, že norma povede k přehnanému mazání příspěvků na sociálních sítích. Podle nich to ohrozí svobodu slova.