Další omezení internetu ze strany čínské vlády vyvolalo v různorodé komunitě filmařů, blogerů, médií a pedagogů obavy, že by jejich webové stránky mohly být zablokovány. Mezi nepatřičná témata patří například závislost na drogách nebo homosexualita.

Minulý měsíc čínští cenzoři zablokovali stránky bulváru zabývající se životem celebrit a třem internetovým doménám bylo přikázáno, aby zastavily službu streamování obrazu a zvuku.

Jak mohou státy zablokovat části internetu nebo celou webovou síť

Oblíbené služby jako Twitter nebo Facebook, ale i soukromé e-mailové schránky, nebo dokonce celý obsah internetu může stát prakticky kdykoliv zablokovat. „Internet je obrovská síť spojující počítače po celém světě. Ve chvíli, kdy by někdo chtěl zablokovat vybrané internetové stránky nebo služby, musel by k tomu donutit největší centrální poskytovatele internetu,“ řekl Novinkám počítačový expert Václav Vaněček.

Poskytovatelé internetu v zemích jako Čína nebo Írán dostanou od státu nařízeno, na které stránky mají znemožnit lidem přístup. Proto musí do svých routerů – zařízení, která se starají o propojení jednotlivých částí internetu – zadat příkazy, jež lidem tento přístup znemožní. V Íránu se nyní uživatelé nemohou připojit na Facebook. [celá zpráva]