Podle bezpečnostních expertů se Osiris šíří především prostřednictvím nevyžádaných e-mailů a infikovaných on-line inzerátů.

Napadnout přitom může nejen počítače s Windows, ale také stroje postavené na platformě MacOS a Android. Tedy i tablety a chytré telefony. „Kromě toho přímo napadá také zálohovací systémy jako například Volume Shadow Copy Service (VSS). To zabraňuje uživatelům spustit obnovu systému z dat uložených na napadaném stroji,“ konstatovali výzkumníci ze společnosti Acronis.

Jdou po výkupném

Samotný útok probíhá u Osirise úplně stejně jako u dalších vyděračských virů z rodiny ransomware. Nejprve zašifruje všechna data uložená na pevném disku. Za jejich zpřístupnění pak útočníci požadují výkupné, a to klidně i několik tisíc korun.

Ani po zaplacení výkupného se ale uživatelé ke svým datům nemusí dostat. Místo placení výkupného je totiž nutné virus z počítače odinstalovat. Zpřístupnit nezálohovaná data je už ale ve většině případů nemožné.

O tom, jak nepříjemný může útok Osirise být, ví své například policie v texaském městě Crockrell Hill. Ta přišla o záznamy z posledních let poté, co jí tento nezvaný návštěvník zablokoval její počítač i záložní server.

Krade SMS zprávy a kontakty

Jak je z řádků výše patrné, vyděračné viry už dávno nepředstavují hrozbu pouze pro klasické počítače, ale například také pro chytré telefony a tablety. To platí například i o ransomwaru zvaném Charger, před kterým minulý týden varovali bezpečnostní analytici z antivirové společnosti Check Point. [celá zpráva]

Charger se soustředí výhradně na chytré telefony s operačním systémem Android. Útočníkům se jej dokonce podařilo propašovat i do oficiálního obchodu Google Play, a to jako součást aplikace EnergyRescue.

„Infikovaná aplikace krade kontakty a SMS zprávy z uživatelského zařízení a snaží se získat administrátorská oprávnění. Pokud je uživatel udělí, ransomware uzamkne zařízení a zobrazí zprávu požadující platbu,“ vysvětlil David Řeháček, bezpečnostní odborník ze společnosti Check Point.

Útočníci se snažili zprávou uživatele jednoznačně vyděsit. „Budete nám muset zaplatit, jinak prodáme každých 30 minut na černém trhu část vašich osobních informací,“ stojí ve výzvě počítačových pirátů.