Samotný tvůrce svou identitu dlouhých sedm let tajil. V kyberprostoru vystupoval pod pseudonymem Satoshi Nakamoto.

Teprve koncem loňského roku se časopisu Wired a serveru Gizmodo podařilo zjistit, že by za bitcoiny mohl stát právě Craig. Jen pár hodin po zveřejnění jejich článků provedla policie v Australanově domě razii. [celá zpráva]

Vyšetřování přineslo dva možné závěry. Buď je Craig tatáž osoba jako Nakamoto, nebo jde o chytrý podvod, aby si všichni mysleli, že právě on za virtuální měnou stojí. Všem spekulacím se nyní Australan rozhodl udělat přítrž, když potvrdil, že první vyšetřovací verze je správná.

Nechci slávu, chci jen v klidu pracovat.Tvůrce bitcoinu Craig Wright

Jako důkaz předložil i zprávy podepsané speciálním šifrovacím klíčem, které byly vytvořeny během prvních dnů vývoje bitcoinu. Právě ty mají dokazovat, že právě Craig je tvůrcem. Virtuální měna byl patrně jeho nápad, ale s uvedením na trh mu pomohlo několik známých.

Právě kvůli nim se Australan rozhodl odhalit svoji identitu, protože prý nechtěl, aby je obtěžovali novináři pátrající po něm. „Nechci slávu, nechci peníze, nechci ani obdiv. Chci jen v klidu pracovat a dělat to, co mě baví,“ uvedl Craig pro server BBC.

Virtuální měny představují velké riziko

Virtuální měna bitcoin vznikla v roce 2009, větší popularitě se ale těší v posledních letech. Vytvořena byla tak, aby se nedala ovlivňovat žádnou vládou ani centrální bankou.

Kybernetické mince "razí" síť počítačů se specializovaným softwarem, naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 miliónů, což má být kolem roku 2140.

Bitcoiny se těší velké popularitě především coby prostředek pro investici, jedna virtuální mince má aktuálně hodnotu cca deseti tisíc korun. Kurzy však často kolísají. Evropský bankovní úřad kvůli tomu dokonce na konci roku varoval spotřebitele, že neregulované virtuální měny představují velké riziko. Jejich vklady totiž nejsou nijak chráněny. [celá zpráva]