Dosud byla tato funkce dostupná pouze pro Prahu, Plzeň a některá další velká města. Společnosti Seznam.cz se však podařilo nyní najít způsob, jak strojově přečíst data, která CHAPS dává veřejně k dispozici jen v podobě excelových tabulek.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Po skoro čtyřech letech tahanic o zpřístupnění dat jízdních řádů v otevřené podobě jsme se vydali cestou, kterou je strojové zpracovávání excelovských tabulek s jízdními řády zveřejňovaných CHAPS. Přestože se jedná o poměrně náročnou úlohu, chytáme tímto krokem CHAPS za slovo v jejich vlastní argumentaci, že data použitelná pro další zpracování již zveřejňují právě ve formátu Excel. Zároveň se nic nemění v našem úsilí data zpřístupnit ve skutečně otevřeném a strukturovaném formátu, což ostatně předjímá loni schválená vyhláška ministerstva dopravy, která v otázce jízdních řádů vejde od 1. 9. 2015 v účinnost,“ komentoval rozvoj jízdních řádů Michal Feix, prokurista Seznam.cz.

Plánování trasy pomocí jízdních řádů

Plánování trasy pomocí jízdních řádů

FOTO: Seznam.cz

Vyzkoušet jízdní řády je možné přímo na domovské stránce portálu Mapy.cz. V pravém horním rohu stačí překliknout na nabídku plánování. Zde je kromě výchozí a cílové destinace možné volit také různé druhy dopravy.

Bezplatná aplikace Pubtran

Seznam.cz navíc koupil aplikaci Pubtran, která zpřístupňuje jízdní řády na mobilních zařízeních s operačním systémem Android. Tu plánuje dále rozvíjet, aby mohl lidem nabídnout bezplatný přístup k jízdním řádům.

„Aplikace Pubtran využívala data společnosti CHAPS. Původně jsem ji mohl nabízet zdarma – to ale nadále CHAPS neumožňoval, proto jsem hledal cestu, jak aplikaci Pubtran pro lidi ponechat bezplatnou. Spojení se společností Seznam.cz mi toto umožní," uvedl k prodeji své aplikace Pubtran její autor František Hejl.

„Jízdní řády potřebují i svoji mobilní aplikaci. Potřeba vyhledávání dopravního spojení je nejčastější úlohou právě v terénu. Akvizice aplikace Pubtran pro nás byla logickou cestou,“ komentoval důvody spojení Michal Feix.

V průběhu středy bude uvolněna aktualizace aplikace Pubtran, díky které se změní nejen design služby, ale také některé její funkce. Začne totiž fungovat na datech právě od společnosti Seznam.cz.

Aplikace Pubtran

FOTO: Seznam.cz

„Funkce aplikace se velmi přiblíží možnostem plánování cesty hromadnou dopravou na Mapy.cz. Lidé si tedy budou mít možnost i v aplikaci Pubtran vyhledat spojení napříč celou republikou, aniž by si museli předem vybírat, v jaké lokalitě chtějí spojení hledat. Hledat samozřejmě mohou i ze své polohy, nejen z konkrétní zastávky. A podobně to je i s cílem cesty. Novinkou jsou také notifikace pro vybrané spoje, díky kterým nezapomenete na odjezd vybraného spoje nebo na přestup,“ prohlásila mluvčí Seznamu Irena Zatloukalová.

Aplikace se bude dále vylepšovat

Produktový manažer senior Martin Fuks, který má Mapy.cz na starosti, dodal, že Seznam.cz bude funkce aplikace dále rozvíjet. „Bylo pro nás důležité napnout síly a zprovoznit aplikaci Pubtran alespoň se základními funkcemi pro plánování cesty veřejnou dopravou. Rozhodně na ní chceme dále pracovat. Jako první se pustíme do doplnění informací o mezizastávkách ve vybraném spoji. Chystáme se ale připravit aplikaci Pubtran i pro další platformy. A pokud se nám podaří získávat pravidelně data od samotných dopravců, budeme schopni doplnit například i data o číslech nástupišť, cenách spojení nebo třeba informace o zpoždění spojů,“ popsal plány s aplikací.

„Víme, že by toho mohlo plánování veřejné dopravy umět více, než nyní nabízíme, proto budeme velice rádi za zpětnou vazbu od našich uživatelů – a to jak v samotné aplikaci Pubtran, tak i při plánování cesty na portálu Mapy.cz. Tyto připomínky nám pomohou určit priority v plánování dalších úprav těchto služeb,“ uzavřel Fuks.