Společnost TomTom u svých navigací nabízí velice praktickou technologii IQ routes. Díky ní dokážou přístroje vypočítat co nejrychlejší trasu s ohledem na den v týdnu a denní dobu. Dokážou to díky statistickým datům, které se z navigací sbírají do databáze výrobce. Počítá se přitom, kolik času člověk strávil v koloně, nebo jakou rychlostí jel.

A právě poslední zmíněné kritérium se rozhodli využít holandští policisté. Od TomTomu koupili statistická data a v místech, kde je nejčastěji překračována rychlost, plánují vybudovat rychlostí radary.

To se samozřejmě nelíbí velké části uživatelů, kteří se na sběru dat podíleli. „To snad nemůžou myslet vážně, ne? Tím u mě TomTom zcela skončil, jejich navigaci už nechci v životě vidět,“ uvedl v diskusním fóru uživatel vystupující pod přezdívkou Caimbeul.

„Takže místo toho, abychom čas s navigací ušetřili, strávíme teď kvůli hloupým radarům na cestách dvakrát více času,“ připojil se svým příspěvkem k protestu uživatel Spatchcock. Řada Holanďanů se nezdráhala na fórech použít i peprnější výrazy, kterými nesouhlasili s jednáním společnosti TomTom.

Mysleli jsme to dobře. Ředitel společnosti TomTom Harold Goddijn

Společnost TomTom se před uživateli hájí, že nevěděla o plánech policie. „Data měla sloužit k lepšímu pochopení, kde dochází na cestách k velkému přetížení... Jako vodítko, kde stavět nové silnice a jak udělat provoz bezpečnější a plynulejší,“ uvedl ředitel TomTomu Harold Goddijn.

„Jsme si vědomi, že mnoho našich zákazníků se situace nelíbí, ale mysleli jsme to dobře,“ dodal s tím, že TomTom samozřejmě nové radary zapracuje do svých mapových podkladů, takže řidiči před nimi budou včas informováni, napsal server Tech Radar.

TomTom v prohlášení také ujistil, že všechna data, které z navigací lidé odesílají, jsou anonymní. Nikdy se tedy podle firmy nemůže stát, že překročí rychlost a podle dat z navigace je bude stíhat policie.

O tom, zda TomTom plánuje prodej statistických dat i v jiných státech Evropy, zástupci firmy zatím neinformovali.