Z vyjádření organizace News International zatím není jasné, na jakém principu bude zpoplatněný přístup na webové stránky fungovat. Jasné ani není, jestli prvních deset přečtených zpráv bude mít čtenář každý měsíc zcela zdarma, jak již dříve Murdoch navrhoval.

Kromě zpravodajského portálu Times Online bude zpoplatněn také přístup na internetové stránky bulvárních listů The Sun a News of the World. Zatím však není známo, kdy se tak stane.

V současnosti za přístup na své stránky vybírají poplatky dva deníky. Jedním je The Wall Street Journal, na němž si některé články mohou číst jenom předplatitelé online verze deníku. Druhým je pak jeho konkurent Financial Times.

Éra obsahu na internetu zadarmo prý končí

S nápadem placeného zpravodajství přišel mediální magnát Rupert Murdoch již minulý rok. „Internet nastartoval novou mediální revoluci a otevřel dveře mnoha levným metodám, jak se mohou informace dostat k lidem. Ale zprávy nelze vyrábět zadarmo, a proto chceme zpoplatnit naše webové stránky,“ vysvětloval své záměry Murdoch.

Mediální magnát Rupert Murdoch

Mediální magnát Rupert Murdoch

FOTO: Reuters

Podle něj prý už on-line reklama nestačí na to, aby pokryla všechny náklady na provoz zpravodajských serverů a zbytečně se nesnižovala jejich kvalita. „Věřím, že díky zpoplatnění budeme ještě úspěšnější než nyní, a proto konkurence nebude dlouho váhat a bude nás následovat,“ uvedl.