Hlavní obsah

Chránit děti na internetu má Červené tlačítko

Novinky, Miloslav Fišer

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Především bezpečnější internet pro děti by měl zajistit nový projekt s názvem Červené tlačítko, který je organizován Národním centrem bezpečnějšího internetu a Výborem pro práva dítěte. V úterý při příležitosti mezinárodního Dne bezpečnějšího internetu projekt odstartoval ministr pro lidská práva Michael Kocáb.

Foto: Michaela Říhová, Právo

Ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb představuje program Červené tlačítko

Článek

Mezinárodní Den bezpečnějšího internetu každý rok upozorňuje na možné nebezpečí, které především pro děti a mladistvé plyne z používání internetu a mobilních telefonů. Hlavním cílem projektu Červené tlačítko je ochránit děti před internetovými stránkami, jejichž obsah by pro ně mohl být nebezpečný.

Červené tlačítko je v podstatě software, který si budou moci lidé nahrát do svých počítačů. Po nainstalování bude tlačítko zobrazeno buď přímo na hlavním panelu webového prohlížeče, nebo jako součást internetové stránky.

Právě prostřednictvím tlačítka budou moci rodiče nebo i sami děti na podobné stránky upozornit odborníky. Ti pak po prověření stránek kontaktují policii.

  • Program Červené tlačítko si můžete stáhnout ZDE

Děti používají internet především k seznámení

„Dnešní mladiství se díky novým technologiím a možnostem rychle stávají pokročilými a vynalézavými webovými uživateli, kteří jsou si vědomi i určitých nebezpečí. I přesto, že se nám podařilo zvýšit povědomí o možných nebezpečích a situace je lepší než ve zbytku Evropy, 20 % mladistvých a dokonce 50 % rodičů si možná rizika stále neuvědomuje,“ uvedl Pavel Vichtera, koordinátor Národního centra bezpečnějšího internetu a projektu Saferinternet.cz.

Podle statistiky agentury Cross Tab a společnosti Microsoft využívá 50 procent mladistvých internet k tomu, aby se seznámili s novými lidmi. Často ale ani nevědí, kdo na druhé straně sítě sedí. Pouze 24 procent navíc rodičů ví, že se jejich děti setkávají s lidmi, které poznaly na internetu. Ve chvíli, kdy se dítě má setkat s neznámou osobou, kterou poznalo na internetu, se přitom podle bezpečnostních odborníků vystavuje velkému riziku.

Seznam natočil video o nebezpečí na internetu

Jaké nebezpečí a nástrahy číhají na děti i dospělé na internetu? To vše je k vidění ve filmu pro kampaň Seznam se bezpečně. Unikátní projekt portálu Seznam.cz a jeho partnerů je založen na skutečných událostech, o kterých oběti ve snímku otevřeně hovoří. [celá zpráva]

V jednotlivých příbězích jsou ukázána rizika anonymního seznamování: příběh Andrey, která byla na schůzce naslepo znásilněna; nebo příběh malé Moniky, která si dopisovala s pedofilem. Co vše se může stát, pokud děti poskytnou své nahé fotografie, jaké to je být vydírán, a že jsou i případy, které bohužel končí tragicky.

Celý film je možné shlédnout na stránkách seznamsebezpecne.cz, kde mohou lidé také nahlásit závadný obsah na internetu, nebo požádat odborníky o pomoc.

Rodičovské desatero bezpečnosti dětí na internetu
1.Vyzvěte děti, aby si s vámi povídaly o tom, jak tráví čas na internetu. Bavte se na internetu společně s dětmi.
2.Naučte děti věřit svým instinktům. Pokud je při pobytu on-line něco znepokojuje, měly by vám o tom říci.
3.Jestliže děti navštěvují konverzační místnosti, používají programy zasílání rychlých zpráv (IM), videohry on-line nebo provádějí na internetu jiné činnosti vyžadující identifikaci uživatele pomocí přihlašovacího jména, pomozte jim toto jméno vybrat a přesvědčte se, že toto jméno neprozrazuje žádné osobní informace.
4.Trvejte na tom, aby děti nikdy neposkytovaly svou adresu, telefonní číslo ani žádné jiné osobní informace, včetně toho, kam chodí do školy nebo kde si rády hrají.
5.Naučte děti, že rozdíl mezi dobrým a špatným platí na internetu stejně jako v reálném životě.
6.Ukažte dětem, jak mají respektovat ostatní uživatele online. Zajistěte, aby věděly, že pravidla slušného chování zůstávají stejná i při práci s počítačem.
7.Zajistěte, aby děti respektovaly právo na vlastnictví ostatních v režimu online. Vysvětlete jim, že vytváření nelegálních kopií práce jiných lidí (hudby, videoher a dalších programů) je stejné jako krádež v obchodě.
8.Informujte děti, že se nikdy nesmí setkávat s přáteli z internetu osobně. Vysvětlete jim, že přátelé z internetu nemusí být těmi, za které se vydávají.
9.Poučte děti, že ne vše, co si přečtou nebo uvidí na internetu, je pravda. Vyzvěte je, aby se vás zeptaly, pokud si nejsou jisté.
10.Kontrolujte činnost svých dětí online pomocí pokročilého internetového softwaru. Funkce rodičovské kontroly vám pomohou filtrovat škodlivý obsah, monitorovat weby navštěvované dětmi a zjišťovat, co na těchto webech dělají.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám