Intel obvinila komise z omezování konkurence již loni. Firma měla konkurenční společnost AMD údajně poškozovat tím, že výrobcům počítačů nabízela slevy za to, když nebudou jejich procesory montovat do svých počítačových sestav.

"Slevy Intelu byly poskytovány výměnou za nepoužívání konkurenčních produktů. To narušilo konkurenci na trhu omezením volby místních výrobců počítačů při výběru obchodních partnerů," uvedla komise.

Antimonopolní úřad vyměřoval Intelu pokutu podle výše jeho tržeb. Evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová mohla podle listu Wall Street Journal udělit firmě pokutu až ve výši deseti procent jeho ročních tržeb. Ty jenom za minulý rok byly téměř 38 miliard dolarů, tedy v přepočtu přibližně 746 miliard korun.

Intel s pokutou nesouhlasí

"Jsme přesvědčeni, že jsme neporušili evropské zákony. Na konkurenčním trhu, na němž působí jen dva hlavní dodavatelé, je přirozeným výsledkem, že obchodní úspěch jedné firmy je neúspěchem pro tu druhou,“ uvedl Paul Otellini, prezident a generální ředitel společnosti Intel.

"Generální ředitelství pro hospodářskou soutěž Evropské komise ignorovalo nebo nevzalo v potaz důležitý důkaz, který popírá tvrzení uvedené v tomto rozhodnutí. Tento důkaz – jak věříme – ukazuje, že pokud společnosti dobře pracují, trh je za to odmění. A pokud ne, tak se tento fakt na trhu odrazí,“ dodal.

Podle Ottelliniho bude v průběhu odvolacího řízení Intel s Evropskou komisí spolupracovat tak, aby zajistili soulad s jejím rozhodnutím.

Pokutu udělila loni Intelu za zneužívání monopolu také Korejská komise pro poctivý obchod (KTFC). Podle rozhodnutí, kterému předcházelo tříleté vyšetřování, nakonec firma musela zaplatit 26 miliónů dolarů, tedy přibližně 410 miliónů korun.