Hlavní obsah
Josef Mengele přezdívaný Anděl smrti Foto: Profimedia.cz

NDR se bála, že jí Izrael předá nepravého Mengeleho

V roce 1973 se Tuvieh Friedman, izraelský lovec nacistů, dotazoval Německé demokratické republiky, kde platil trest smrti, zda by uspořádala soudní proces s nacistickým zločincem Josefem Mengelem, pokud by ho židovský stát do­padl.

Josef Mengele přezdívaný Anděl smrti Foto: Profimedia.cz
NDR se bála, že jí Izrael předá nepravého Mengeleho

Stasi, východoněmecká tajná služba, se však obávala, že by jí Izraelci po domnělém únosu agenty Mossadu mohli podsunout falešného Mengeleho. Dotaz z Tel Avivu vyhodnotila jako provokaci. V knize Osvětim a Státní bezpečnost to napsal Henry Leiden.

„NDR přitom nechtěla po Mengelem pátrat, protože si od toho neslibovala žádné výhody,“ cituje týdeník Der Spiegel z knihy.

Když západoněmečtí prokurátoři požádali východní Berlín o součinnost, odpověděl, že mu to nepřísluší. Ačkoli se Osvětim nacházela na území tehdejší třetí říše, právníci NDR poukazovali na to, že záležitost přísluší Polsku, protože tam se Mengele dopouštěl zločinů.

Mengele, přezdívaný Anděl smrti, prováděl pokusy na vězních v táboře smrti v Osvětimi. V roce 1949 utekl do Latinské Ameriky a zemřel v roce 1979 při plavání v Brazílii.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků