Hlavní obsah
Jak Češi nad 40 let hodnotí sametovou revoluci Foto: Novinky

Třetině starších lidí se stýská po komunismu, ukázal průzkum

S tvrzením, že za socialismu bylo lépe, souhlasí podle průzkumu společnosti NMS Market Research pro Paměť národa 38 procent lidí nad 40 let, naopak bezvýhradně pozitivně naopak hodnotí sametovou revoluci v roce 1989 třicet šest procent lidí v této věkové skupině. Stesk po předlistopadových dobách výrazně častěji prezentují lidé s nižším vzděláním, oproti tomu u vysokoškoláků je sentiment po době vlády jedné strany přítomen výrazně méně.

Jak Češi nad 40 let hodnotí sametovou revoluci Foto: Novinky
Třetině starších lidí se stýská po komunismu, ukázal průzkum

Podle čtvrtiny lidí (27 procent) neměla sametová revoluce na jejich život žádný vliv a 17 procent uvedlo, že změnila jejich život k horšímu. Dalších 19 procent nedokázalo odpovědět.

„Kladně sametovou revoluci hodnotí třetina Čechů ve věku nad 40 let. Pozitivněji ji vidí vysokoškoláci (57 procent) než Češi s nejnižším vzděláním (22 procent). Pro čtvrtinu Čechů (27 procent) neměla sametová revoluce na jejich život žádný vliv. Téměř pětina (17 procent) si myslí, že jejich život změnila k horšímu,” uvedla agentura k průzkumu, v němž bylo dotázáno 1000 respondentů, přičemž 55 procent z nich bylo ve věku nad 40 let, zatímco zbývající byli mladší.

Lépe se za socialismu žilo 38 procentům lidí. Opačný názor vyjádřilo 45 procent lidí a 16 procent nedokázalo odpovědět. Názor, že se před rokem 1989 žilo lépe, nejčastěji zastávají lidé se základním vzděláním a vyučení (52 procent), naopak s rostoucím vzděláním jejich podíl klesá. U středoškoláků souhlasilo s tímto tvrzením 31 procent lidí a v případě vysokoškolsky vzdělaných to bylo pouze 16 procent lidí.

Jako důvod lepšího života za minulého režimu lidé nejčastěji uváděli všeobecnou pracovní povinnost, větší sociální jistoty a tehdejší lidskou ohleduplnost.

Mladší by KSČM zakázali

Na druhou stranu jsou lidé přesvědčení, že se ekonomická situace ČR ve srovnání s rokem 1989 zlepšila (59 procent). Zlepšení své životní úrovně vnímá i většina respondentů (53 procent). Skeptičtější jsou lidé naopak v hodnocení justice a nezávislosti médií. S tvrzením, že ČR má justici srovnatelnou se západními státy, souhlasí pouze 38 procent lidí, média považuje za nezávislá třetina respondentů.

Nejednoznačně se společnost staví k otázce zákazu KSČM. „KSČM by zakázaly dvě pětiny Čechů. Důraznější v tom, zakázat KSČM jsou Češi ve věku do 39 let (51 procent) a vysokoškoláci (49 procent). Naopak více než polovina (54 procent) Čechů starších 40 let by KSČM nezakázala,” připomněla agentura.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků