Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Milan Malíček, Právo

Vybrat peníze dítěte ze stavebního spoření má jít i bez soudu

Rodiče zřejmě budou moci vypovědět stavební spoření svých nezletilých dětí bez souhlasu soudu. Dostali by se tak k nastřádaným penězům, ale jen za určitých podmínek. Předpokládá to novela zákona o stavebním spoření, kterou ve středu schválila Sněmovna. Přišla s ní opoziční ODS. Ještě ji musí posoudit senátoři a podepsat prezident.

Ilustrační foto Foto: Milan Malíček, Právo
Vybrat peníze dítěte ze stavebního spoření má jít i bez soudu

Soud nebude rozhodovat v případě, že skončila zákonná šestiletá doba spoření. Při předčasném ukončení smlouvy propadají státu zpět státní příspěvky.

Verdikt soudu se zároveň bude vyžadovat v případech, pokud s ukončením smlouvy dítěte nebudou souhlasit všichni jeho zákonní zástupci. Potomek může sám spoření vybrat až po dosažení 18 let.

Občanští demokraté původně chtěli zrušit souhlas soudu zcela. Sněmovna schválila kompromisní řešení, které doporučil navzdory nesouhlasu ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) ústavně-právní výbor.

Soud nesouhlasil jen výjimečně

Pelikánovi vadilo mimo jiné to, že předloha pojednává jen o stavebním spoření a není obecná pro všechny obdobné produkty. Poslanci ale poukazují na to, že stavební spoření je nejvíce rozšířeným produktem.

Pelikán také uvedl, že souhlas soudu nezavedl nový občanský zákoník, jak se obecně míní, v právní úpravě byl i předtím. Zákonná pravidla, která mají chránit jmění dítěte, se podle Pelikána léta obcházela.

Opoziční občanští demokraté poukazují na to, že dětem uzavírají smlouvy o stavebním spoření právě rodiče a také jim spoří. Bez souhlasu soudu ale s penězi nemohou nyní nakládat ani v případě, když je chtějí použít například na opravu dětského pokoje.

Související téma:

Ilustrační snímek

Foto: Profimedia.cz

Předloni soudy vedly podle informací ministerstva spravedlnosti přes 2000 řízení o ukončení stavebního spoření. Jen v desítkách případů souhlas neudělily.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků