Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Větší sumu má doma každý druhý Čech. S úkryty jsme vynalézaví

I přesto, že bankomaty najdete na každém rohu a počet obchodníků přijímajících platby kartou den za dnem roste, Češi si stále doma střádají dost vysoké částky v hotovosti. Víc jak polovina lidí (54 procent) má totiž doma odložených pět až deset tisíc korun. A vynalézaví jsou i ohledně míst, kam peníze schovat.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Větší sumu má doma každý druhý Čech. S úkryty jsme vynalézaví

Z průzkumu agentury SC&C pro Českou bankovní asociaci (ČBA) mezi víc jak tisícovkou zástupců české populace vyplynulo, že v průměru mají Češi tzv. ve slamníku ulito více než osm tisíc korun. Každý šestý člověk si dokonce doma syslí víc jak deset tisíc korun.

Senioři: žádný účet, peníze v šuplíku

Větší sumu peněz v hotovosti mají doma především starší lidé. „Senioři jsou v oblasti financí zcela zákonitě tou nejkonzervativnější skupinou obyvatel. Často nemají sjednán ani bankovní účet,“ doplnil Tomáš Hládek, poradce pro platební styk a digitalizaci ČBA.

Naopak lidé ve středním věku (45-59 let), Pražané a Češi žijící ve velkých městech nad 100 tisíc obyvatel si doma mnoho peněz neschovávají.

„Ve větších městech jsou už lidé zvyklí více platit kartami, proto u sebe mají jen drobnější částky, někteří jen několik desítek či stovek korun“, upřesnil Hládek.

Dodal, že z hlediska bezpečnosti je tento přístup rozumný. Pokud přijdete o platební kartu, jednoduše ji ve své bance zablokujete. Pokud ztratíte nebo vám někdo odcizí peněženku s hotovostí, budete mít velké štěstí, když se vám vrátí alespoň doklady, peníze už s největší pravděpodobností nikdy neuvidíte.

Skrýší i role toaletního papíru

Ve vymýšlení úkrytů pro své peníze jsou Češi spíše konzervativní, nouze ale není ani o zajímavá místa.

„Největšímu podílu respondentů - zhruba jedné třetině -, připadá jako nejlepší a nejbezpečnější uschovat peníze v trezoru. Překvapením je druhé místo, kterým je pro osm procent dotázaných úplně obyčejná peněženka, a to z prostého důvodu - chtějí mít své peníze neustále pod kontrolou,“ uvedla ředitelka výzkumné agentury SC&C Jana Hamanová.

Dalšími možnými místy je nábytek, ať již přímo skříň, nebo její šuplík, knihovna či konkrétní kniha. Ve výčtu se objevilo i ložní prádlo, matrace nebo polštář. V kuchyni lidé peníze schovávají nejraději do hrnečků či pod talíř.

„Ač si Češi s úkryty hotovosti moc hlavu nelámou, najdou se i tací, kteří si vyrobí falešnou roli toaletního papíru nebo si udělají skrýš přímo v septiku,“ dodal Hládek.

Anketa
Schováváte si doma hotovost?
Do 1000 Kč
5.1 %
Do 2000 Kč
4.3 %
Do 5000 Kč
10.1 %
Do 8000 Kč
1.4 %
Do 10 000 Kč
6.1 %
Více než 10 000 Kč
34.7 %
Ne
38.3 %
Celkem hlasovalo 5503 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků