Hlavní obsah
Se závratným ziskem u termínovaných vkladů nepočítejte. Foto: Profimedia.cz

Termínované vklady peníze moc nezhodnotí, někde je porážejí i spořicí účty

Patříte-li mezi konzervativnější klienty, kteří kvůli zhodnocení svých peněz nechtějí příliš riskovat, a zároveň jste ochotni určitou částku několik měsíců či let postrádat, pak zvolte termínovaný vklad. Ovšem s velkým ziskem nepočítejte. Úrokovou sazbou vyšší než jedno procento vám vklady zhodnotí jen několik bank.

Se závratným ziskem u termínovaných vkladů nepočítejte. Foto: Profimedia.cz
Termínované vklady peníze moc nezhodnotí, někde je porážejí i spořicí účty

Na sklonku loňského roku jsme mapovali současnou nabídku spořicích účtů, u kterých se roční úrokové sazby vyšplhaly maximálně na 1,5 procenta [celá zpráva]. Žádná sláva to bohužel není ani v případě termínovaných vkladů. Výjimkou nejsou sazby dosahující maximálně pár desetin procenta.

Při podrobnějším srovnání se u některých bank dokonce vyplatí využít pro zhodnocení spořicí účty. Vyšší úroky u nich nabízejí například Česká spořitelna, ČSOB společně s Erou, GE Money Bank, Komerční banka či Raiffeisenbank.

Nabídka termínovaných vkladů (TV) v korunách pro vklad do 500 tisíc korun
Banka
Produkt
Roční úroková sazba pro
délku uložení peněz (v %)
1 rok
2 roky
3 roky
Česká spořitelna
TV0,1
0,2
0,3
ČSOB
TV Plus
--
0,350,4
Era Poštovní spořitelna
Era TV
0,350,35
--
Equa bank
TV
1,32,4
2,7
Fio
TV s obnovou
0,85
1,15
1,45
GE Money Bank
TV (3 typy)
0,40,5 0,6
Komerční banka
TV (3 typy)0,55 (1)
0,5 (2)
 0,7 (2)
LBBW Bank
 IQ Maxi vklad (3)
0,8
1
1,2
mBank
 mVklad1,25
--
--
Raiffeisenbank
TV (2 typy) 0,1
0,4
0,6
Sberbank
TV (2 typy)
1,23
1,33
1,43
UniCredit Bank
TV
0,2
0,7
0,9
Zuno
TV
1,25
1,25
1,25
Zdroj: banky; údaje platné k 25. 1. 2014; Poznámky: (1) garantovaný vklad; (2) Perfektní spoření; (3) minimálně vklad 100 tisíc korun

Na druhou stranu třeba v Equa bank se můžete dostat až na roční sazbu 2,7 procenta, pokud s uloženými penězi nebudete tři roky hýbat.

Minimální vklad i 100 tisíc korun

Prakticky každá banka má ve svém portfoliu i několik druhů termínovaných vkladů. Klient má možnost vybrat si jednak z jednorázových termínovaných vkladů, tak z vkladů pravidelně se obnovujících (tzv. revolvingových).

Klientům jsou k dispozici i termíňáky v různých světových měnách (např. eura, americké o kanadské dolary, britské libry, švýcarské franky, dánské a švédské koruny či japonské jeny).

Kromě Zuno, které postačí jedna koruna, vyžadují všechny banky minimální výši vkladu v řádu tisíců korun. Pohybuje se od jednoho tisíce (mBank) až po 100 tisíc korun (LBBW Bank). Například v České spořitelně, ČSOB či Komerční bance po vás budou požadovat alespoň pět tisíc korun. GE Money Bank má pro minimální výši vkladu stanoveno 40 tisíc korun, Sberbank a UniCredit Bank pak 30 tisíc korun.

Banky nabízejí také různé varianty pro délku doby uložení peněz. Vázat je můžete dny, ale i roky. Nejkratší doba, na kterou můžete peníze uložit, je týden (nabízí například Fio, GE Money Bank, Komerční banka, Raiffeisenbank či Sberbank), nejdelší pak šest let - Era Poštovní spořitelna.

Většina bank nepožaduje pro zřízení termínovaného vkladu vedení běžného účtu, výjimkou jsou LBBW Bank, mBank, Sberbank či Zuno. Běžný účet si musíte založit i u Equa bank, ovšem pokud vám na účet nepřijde alespoň 10 tisíc korun měsíčně, zaplatíte za něj každý měsíc 99 korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků