Hlavní obsah
Ilustrační foto. Foto: Profimedia.cz

Podíl nesplácených úvěrů domácností vzrostl

Počet nesplácených úvěrů od firem i domácností v říjnu mírně klesl. Zatímco letos v září podíl půjček nesplácených 90 a více dní na celkovém objemu úvěrů činil 6,39 procenta, v říjnu to bylo 6,32 procenta. Ke konci října 2009 činil tento podíl ale jen 4,99 procenta. V případě domácností však podíl úvěrů v selhání ke konci října stoupl, a to na 5,12 procenta ze 5,10 procenta o měsíc dříve.

Ilustrační foto. Foto: Profimedia.cz
Podíl nesplácených úvěrů domácností vzrostl

U nefinančních podniků naopak podíl nehrazených půjček klesl na 8,93 procenta z předchozích 9,05 procenta. Vyplývá to z údajů České národní banky.

V případě základního scénáře vývoje ekonomiky ČNB se podíl nesplácených úvěrů může u nefinančních podniků dostat až přes 11 procent v posledním čtvrtletí příštího roku.

U obyvatelstva základní scénář předpovídá nárůst podílu těchto úvěrů k šesti procentům na počátku příštího roku a následně postupný pokles k 5,5 procenta. V případě nepříznivého ekonomického vývoje ale může podle ČNB podíl nesplácených půjček vzrůst mnohem výrazněji.

Dluhy českých domácností u bank a finančních institucí se během října zvýšily o 4,949 miliardy korun na 1,043 biliónu korun. Za poslední rok domácnosti zvýšily své zadlužení o 76,659 miliardy korun.

Zadluženost podniků v říjnu meziročně klesla o 37,555 miliardy korun na 910,398 miliardy korun. Proti září se úvěry tuzemských firem naopak zvýšily o 10,151 miliardy korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků