Hlavní obsah
Průměrná úroková sazba hypoték Foto: Martin Havelka, Novinky

Pandemie se na hypotečním trhu už projevuje, klesl o čtvrtinu

Hypoteční trh v březnu již pocítil následky koronavirové pandemie. Zájem lidí o hypotéky se oproti minulým měsícům výrazně snížil, celkový trh tak zaznamenal čtvrtinový propad.

Průměrná úroková sazba hypoték Foto: Martin Havelka, Novinky
Pandemie se na hypotečním trhu už projevuje, klesl o čtvrtinu

Průměrná úroková sazba hypoték podle ukazatele Fincentrum Hypoindex rostla v průběhu celého prvního čtvrtletí. V březnu se oproti únoru zvýšila o tři setiny procentního bodu a dostala se tak na hodnotu 2,45 procenta.

Dvojí snížení základní úrokové sazby ČNB se tak na březnových sazbách nepodepsalo. Některé, především pak menší, banky se k zlevňování hypoték odhodlaly až v dubnu.

Letošní únor byl po několika měsících vlažného zájmu o hypotéky pro banky velmi úspěšným, stal se dokonce druhým nejúspěšnějším únorem v historii. Naprosto opačné výsledky zaznamenal hypoteční trh v březnu, kdy jak objemy, tak počty sjednaných hypoték klesly na nejnižší úroveň za poslední rok.

Objem poskytnutých hypoték dosáhl v březnu celkové částky 13,835 miliard korun. Oproti předcházejícímu měsíci, kdy si lidé vzali hypotéky za celkem 18,593 miliardy korun, se tak v březnu trh propadl o čtvrtinu (25,5 procenta). Nejinak tomu bylo i v počtu uzavřených hypotečních smluv, zatímco v únoru jich banky sjednaly celkem 7092, v březnu jich bylo o 1589 méně, celkem tedy 5503. Počet poskytnutých hypoték tak klesl o 22,4 procenta.

Průměrná výše hypotéky klesla

Průměrná výše hypotéky překonala podle Fincentrum Hypoindex dvoumilionovou hranici v listopadu 2016. Přesně o tři roky později pak pokořila i hranici 2,5 milionu korun.

Rostla sedm měsíců v řadě, v březnu však byl oproti únoru zaznamenám pokles o 103 409 korun, dosáhla tak částky 2 514 041 korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků