Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz

Objem hypoték v pololetí klesl o 20 miliard korun

České banky poskytly v letošním prvním pololetí lidem 36 000 hypotečních úvěrů za celkem 80,8 miliardy Kč. Proti stejnému období loni to bylo o 11 300 hypoték a dvacet miliard korun méně. Vyplývá to z dat zveřejněných na stránkách ministerstva pro místní rozvoj.

Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz
Objem hypoték v pololetí klesl o 20 miliard korun

Zájem o hypotéky letos klesá. Důvodem jsou podle expertů zpřísněné podmínky pro poskytování hypotečních úvěrů, kdy řada lidí už na ně nedosáhne, i vysoké ceny nemovitostí, které zřejmě v dohledné době výrazněji klesat nebudou.

Nadále zlevňují

Hypotéky byly přitom v červenci nejlevnější od loňského října. Očekávaný celoroční pokles hypotečního trhu bude podle analytika České bankovní asociace Vladimíra Staňury citelný. V červenci byl podle něj trh už o více než dvacet miliard korun nižší než ten loňský. Při celkovém objemu trhu kolem 200 miliard korun v roce 2018 se dá mluvit o více než desetinovém poklesu.

„To, že celkově rok 2019 nedožene výsledkově rok 2018, je jasné už několik měsíců, protože propad ze začátku roku byl tak velký, že je reálně v průběhu roku nedohnatelný,“ doplnil jednatel poradenské firmy Capek&Co Michal Čapek.

Prodeje hypoték padají, přestože úvěry na bydlení zlevňují už půl roku. Růstu úrokových sazeb brání především zostřující se konkurence mezi bankami, které bojují o klienty prostřednictvím nejrůznějších slevových akcí.

Průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů v červenci podle Fincentra Hypoindexu klesla na 2,68 procenta z červnových 2,76 procenta. Sazby klesly šestý měsíc v řadě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků