Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz

O brigádníky bude na podzim nouze

Velké e-shopy, logistická centra a další firmy, kterým na konci léta začíná hlavní část sezony, se obávají, že letos neseženou dostatečný počet brigádníků.

Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz
O brigádníky bude na podzim nouze

Předvánoční prodeje přinášejí poptávku po desítkách tisíc dočasných pracovníků, kteří v minulých letech často do Česka přijížděli ze zahraničí. Zájem o zboží z e-shopů přitom může letos kvůli obavám z šíření nákazy v obchodních centrech překonat i loňskou rekordní sezonu.

„Předvánoční prodeje začínají už v září, naplno se rozběhnou v říjnu. Sezona trvá zhruba tři měsíce. Tento nápor firmy v předchozích letech zvládaly za pomoci pracovníků z Ukrajiny. Ti k nám přijížděli na tříměsíční takzvaná schengenská víza,“ uvedl Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Quanta.

Letos však podle něj není jisté, zda Ukrajinci na předvánoční trh dorazí. Koronavirus přesuny mezi Českem a Ukrajinou komplikuje.

Pro Čechy většinou nezajímavá práce

Není proto jasné, kdo na podzimní brigády nastoupí. Pokračující nízká nezaměstnanost neumožňuje firmám sáhnout na čas po lidech, kteří jsou momentálně bez práce.

„Většina tuzemských nezaměstnaných navíc podle našich zkušeností o tuto práci příliš nestojí,“ zmínil Surka.

Nabízela by se možnost využít pracovníky, pro něž ve firmách zasažených koronavirovou krizí moc práce není. Česká vláda však v tuzemsku působící společnosti podporuje v rámci programů Antivirus.

S pokračující podporou je pro podniky výhodnější zaměstnance si udržet, i když pro ně momentálně nemají moc práce.

„Ve firmách vědí, jak je při nízké nezaměstnanosti složité hledat spolehlivou pracovní sílu. Proto si raději prověřené zaměstnance drží, zvláště když jim na ně stát přispívá. O jejich případném propuštění se bude jednat až po ukončení podpory v rámci programu Antivirus,“ vysvětluje Surka a dodává, že tato chvíle může nastat až po podzimní sezoně, spojené s velkými předvánočními nákupy.

Vláda rozhodla, že Antivirus v režimu A a B prodlouží do konce října.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků