Hlavní obsah
Nehoda na lyžích v zahraničí se může prodražit. Ilustrační foto. Foto: Profimedia.cz

Na neopatrné české lyžaře si v zahraničí už brousí zuby právníci

Těžké nehody na lyžích v cizině mohou Čechy zruinovat. Ostřílení právníci v tamních zemích se totiž často, ještě když jste v nemocnici, co nejdříve snaží získat přiznání zavinění, aby pro oběti získali tučné odškodné.

Nehoda na lyžích v zahraničí se může prodražit. Ilustrační foto. Foto: Profimedia.cz
Na neopatrné české lyžaře si v zahraničí už brousí zuby právníci

Právníci proto doporučují: Rozhodně nepodepisujte žádný protokol či zápis, a to ani policii v dané zemi, pokud jste ještě otřesení, plně nerozumíte obsahu a souvislostem, tedy důsledkům, jaké to pro vás může mít.

„Češi se stávají snadnou obětí zejména rakouských právníků. Ve spisech se objevují stejná jména tamních advokátů, kteří se na tyto případy specializují. Třeba i po mnoha měsících se najednou vytasí i s několika svědky, kteří najednou tvrdí, že viníkem srážky byl Čech,“ potvrdil již dříve Právu Václav Bálek z Allianz.

Stejně jako si advokáti ze sousedních zemí na naše lyžaře brousili zuby minulou zimní sezónu, je tomu tak i nyní.

Spoléhat proto na Evropský cestovní průkaz nebo cestovní pojištění v rámci platební karty se nevyplatí. A to nejen z hlediska úhrady léčebných výloh pro případ vlastního zranění.

Je lepší připlatit si pár stovek za připojištění pro cestu na hory s dostatečně vysokými limity, a to i pro případ odpovědnosti, tedy když někomu způsobíte škodu na majetku a zdraví.

Byli jste pod obraz? Počítejte s výlukou!

Výhoda připojištění je v tom, že když k nehodě dojde, lze další postup, včetně toho, co člověk může podepsat a co ne, konzultovat s asistenční linkou pojišťovny.

Pozor ale na výluky z pojištění! Jestliže podlehnete mrazivě jiskřivému kouzlu alpského údolí, dáte si pár skleniček alkoholu na horské chalupě a pak vyrazíte na prkně na sjezdovku, kde srazíte a polámete místního sáňkaře, rozhodně počítejte s tím, že pojišťovna bude plnění krátit. V lepším případě.

V tom horší sdělí, že se nejednalo o nahodilou událost, ale o vlastní vědomou nezodpovědnost, a veškeré škody půjdou za tím, kdo škodu či zranění v opilosti způsobil.

To samé platí pro případ, že navzdory zákazu vycházení nebo vyhlášenému lavinovému nebezpečí vyrazíte na dobrodružnou cestu k hřebenům a pak vás z nich musí tahat horská služba vrtulníkem. Pojišťovna pak může vyžadovat zpětnou úhradu.

Pravidla FIS nejsou zákon, ale platí

K nejvíce těžkým zraněním dochází pochopitelně na sjezdovkách, přičemž i u nás samozřejmě mnohdy skončí u soudu spor o odškodnění.

Při hledání odpovědi, kdo je odpovědný za nehodu na sjezdovce, se ve světě vychází z pravidel chování pro lyžaře vydaných Mezinárodní lyžařskou federací FIS. Sice nejsou zákon, ale platí, a každý soudce na ně tak pohlíží.

„Tato pravidla sice nejsou obecně závaznou právní normou, avšak i podle Nejvyššího soudu ČR jsou pro lyžaře na sjezdové trati závazná, a to bez ohledu na to, zda jsou pramenem práva či nikoliv,“ upozornil právník Jaromír Bečička na právnickém portálu epravo.cz.

U obzvláště těžkých nehod může jít dokonce až o trestný čin. „I když není odsouzení za spáchání trestného činu při lyžařské nehodě časté, v jednom z nedávných případů Nejvyšší soud ČR potvrdil závěry nižších soudů, že došlo k ublížení na zdraví,“ uvedl Bečička.

Lyžař, který před dvěma lety u nás druhému způsobil mimo jiné natržení sleziny, byl odsouzen k šesti měsícům podmínečně odloženým na zkušební dobu jednoho roku.

Porovnejte nabídky cestovního pojištění včetně právní odpovědnosti online
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků