Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz

Na co si dát pozor na adventních trzích v zahraničí

Každoročně mnoho Čechů vyráží v předvánočním období za slavnostní vánoční atmosférou i za nákupy na adventní trhy v sousedních zemích. Aby se vaše návštěva nezměnila v nepříjemný zážitekm přinášíme ve spolupráci s Evropským spotřebitelským centrem (ESC) několik rad a tipů, kde je třeba mít se na pozoru před triky stánkářů i kde hrozí předražení nákupů.

Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz
Na co si dát pozor na adventních trzích v zahraničí

„Dlouhodobá zjištění České obchodní inspekce (ČOI) ukazují, že stánkový prodej patří mezi oblasti, kde se zvýšená pozornost spotřebitelů může vyplatit. Platí to i pro adventní trhy v sousedních zemích, kde je dobré zjistit si cenu nápojů, datum spotřeby, ale i původ u zboží označeného jako ručně vyráběné, a to například i v Německu,“ upozornil Ondřej Tichota z ESC, které působí při ČOI.

Odborníci z ESC připravili několik spotřebitelských rad, kterými je vhodné se řídit při nákupech  na německých, rakouských, polských a slovenských adventních trzích. Například se nenechte zmást akcemi typu 3 za cenu 2, buďte obezřetní a cenu si ihned přepočítejte.

Pozor si dejte na možné předražení nákupu, které někdy hrozí na Slovensku, když někteří stánkaři neuvádí ceny nabízených nápojů. Podle ESC některá města riziko nákupu zboží či využití služeb nízké kvality za vysoké ceny snižují tzv. kodexy pro stánkaře - například v Bratislavě se jedná o „Kódex trhovníka“.

Kontrolujte datum spotřeby

Nezapomeňte si též zkontrolovat datum spotřeby nebo minimální trvanlivosti výrobku. Výjimkou totiž nejsou prodejci, kteří se chtějí zbavit zboží ležícího dlouho v regálech jejich kamenných obchodů.

Za velmi kvalitní zboží, čemuž pochopitelně odpovídá i cena, je v Německu považováno to, které je označeno jako „vyrobeno v Německu“, „ručně vyráběné“ nebo „řemeslný výrobek“. Nenechte se zmást a raději si zkontrolujte štítek na zboží, který vám prozradí, kde bylo opravdu vyrobeno.

Právo na odstoupení od smlouvy bez udání důvodu neexistuje ani na adventních či vánočních trzích v sousedních zemích. Leda že by prodejce přijal zakoupené zboží zpět dobrovolně.

Dvouletou záruku za jakost má spotřebitel díky právu Evropské unie vždy i u stánkového nákupu, ač s drobnými místními specifiky. Vždy si uschovejte účtenku. Prodejce se nemůže vyvléci ze svých povinností vystavením cedulky „Po odchodu od pokladny nepřijímáme žádné reklamace“.

Pozor na kapsáře

„Lidé by si měli dát pozor i na kapsáře. Německá policie kvůli tomu v minulosti vydala i doporučení, jak si své věci zajistit. Podle nich je dobré nosit peněženku ve vnitřní kapse bundy nebo kabátu. Hlídat si své věci, pokud někdo člověka „omylem“ polije svařeným vínem nebo se ptá na cestu. Může to být zloděj a může mít i parťáka,“ upozornil Tichota.

V některých příhraničních městech, například v Drážďanech, vydávají průvodce adventními trhy i v češtině. V nich můžete nalézt informace například o možnostech parkování, ubytování či veřejné dopravě.

Ve Vídni je pak vhodné nechat vůz na parkovišti typu „Park and ride“ s dopravní návazností na místa konání trhů, nebo lze využít i zóny s maximální dobou parkování dvě hodiny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků