Hlavní obsah

Možnost technického bankrotu USA zatím trhy nechává klidnými

Na čtvrtečním zasedání americké Sněmovny reprezentantů bylo odloženo hlasování o návrhu na navýšení dluhového stropu, který předložil předseda dolní komory Kongresu, republikán John Boehner. Důvodem je neochota části republikánů hlásících se k hnutí Tea Party, kteří považují návrh svého kolegy za příliš měkký.

Možnost technického bankrotu USA zatím trhy nechává klidnými

Již 2. srpna totiž podle amerického ministra financí Tymothyho Geithnera dojdou zdroje k financování vládních výdajů a Spojené státy čeká technický bankrot. Ten by znamenal, že federální vláda nebude schopna dostát v plné výši svých závazků v podobě platby jistiny a úroků z existujícího dluhu. Něco podobného se přitom dosud stalo pouze dvakrát v historii Spojených států. Poprvé během Americké války za nezávislost koncem 18. století a naposledy v roce 1933, kdy federální vláda odmítla platit jistinu a úroky z dluhu ve zlatě.

Trhy zatím zůstávají klidné

Přestože akciové indexy v uplynulých dnech znovu zamířily do červených čísel, aktuální nálada na trzích má k panice daleko. Podle některých názorů mají Spojené státy čas minimálně ještě do poloviny příštího měsíce, a to díky vyšším než očekávaným daňovým výnosům, které ministerstvu financí zajišťují několikatýdenní finanční polštář proti případnému neschválení navýšení dluhového stropu. Obchodníci ale především věří v konečné navýšení stropu, které může přijít buďto v důsledku vzájemné dohody republikánů a demokratů, nebo bez souhlasu dolní komory Kongresu. Tu může prezident Obama obejít vetováním návrhu Sněmovny reprezentantů, k jehož přehlasování je třeba většiny dvou třetin v Kongresu, kterou republikáni nedisponují. Ještě kontroverznějším řešením je pak Obamovo jednorázové rozhodnutí o navýšení dluhového stropu s odvoláním na 14. dodatek Ústavy Spojených států, podle něhož je závaznost státního dluhu Spojených států nepopiratelná.

Převládající důvěru investorů ve schopnost Spojených států dostát svým závazkům i po 2. srpnu demonstruje ale zejména vývoj na dluhopisovém trhu, kde se zájem o americké státní dluhopisy v minulých dnech dále zvyšoval. Výnosy z desetiletých státních dluhopisů v týdnu klesly až ke 2,93 %, i když ještě v dubnu dosahovaly 3,60 %. Jen mírného růstu z 0,01 % na 0,14 % se dočkal výnos z pokladničních poukázek splatných začátkem srpna, u kterých existuje jisté riziko odložení platby a kterých se podle listu Financial Times začaly některé banky raději zbavovat. Důvěru mají investoři zatím také v americkou měnu, která po oslabení z minulého týdne roste na páru s eurem již třetím dnem v řadě, když se v průběhu odpoledního obchodování jedno euro prodávalo za 1,43 dolaru. Další jednání Sněmovny reprezentantů o navýšení dluhového stropu by se mělo konat v průběhu pátečního odpoledne.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků