Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Radek Plavecký, Právo

Kdo zdědí byt, který vlastní jeden z manželů

Lidé mají rozdílné informace, pokud jde o dědictví nemovitosti, která je ve výlučném osobním vlastnictví jednoho z manželů. Jedná se například o to, když manželka zdědí po své mamince byt a už neví, kdo by ho zdědil v případě její následné smrti. Panují názory, že to budou ze zákona pouze děti, nikoliv i manžel. Tento názor je však mylný, pokud neexistuje závěť, která by to tak určila.

Ilustrační foto Foto: Radek Plavecký, Právo
Kdo zdědí byt, který vlastní jeden z manželů

Pokud žena zdědila do svého výlučného osobního vlastnictví po mamince její byt, v případě její smrti by manžel a obě děti dědily ze zákona stejným dílem, každý jednou třetinou.

Vůbec přitom nezáleží na tom, jestli byt zdědila za trvání manželství, nebo před manželstvím. I když byt zdědila za trvání manželství, potom za předpokladu, že maminka neodkázala byt oběma, patří tento byt do výlučného, nikoli společného vlastnictví manželů.

Jestliže si ale dědička přeje, aby v případě její smrti byt připadl pouze dětem, můžete to snadno zařídit závětí sepsanou ve prospěch dětí. Manžela lze tímto způsobem z dědění vyloučit. Závěť může člověk sepsat sám vlastní rukou, nebo může závěť sepsat notář.

Jiná situace by byla, pokud by byt patřil do společného jmění manželů nebo jejich podílového spoluvlastnictví. Vypořádání by určilo, co z tohoto majetku připadá do dědictví po zůstaviteli a co je majetkem manžela zůstavitele.

Předmětem dědictví by byl jen podíl na bytu. I tuto část – pokud by závětí nebyl vyloučen z dědění manžel nebo pokud by se dědicové nedohodli jinak – by ze zákona zdědili manžel a děti, každý jednou třetinou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků