Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz

Jak naložit s vouchery po krachu slevového portálu

Pokud jste stálými zákazníky slevových portálů, je dobré vědět, co dělat, pokud by některý z nich zkrachoval, a vám by zůstal zakoupený voucher v ruce. Ve spolupráci se spotřebitelskou organizací dTest přinášíme několik rad a tipů, jak se s danou situací vypořádat.

Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz
Jak naložit s vouchery po krachu slevového portálu

Předně je třeba si uvědomit, že odpovědností slevového portálu je správné vystavení voucheru, případně garance jeho použitelnosti. Za kvalitu konkrétních poskytovaných služeb nebo nabízeného zboží už ale portál obvykle neručí.

„Někdy se vám ovšem může stát, že vybraný hotel odmítne přijmout voucher na pobyt z důvodu, že slevový portál, prostřednictvím kterého nabízel své služby, zkrachoval,“ upozornil Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

Zjistěte si předem pozici portálu

Portál může vystupovat buď jako pouhý zprostředkovatel uzavření smlouvy mezi spotřebitelem a obchodníkem, nebo se jako vystavitel poukázky i zaručovat za to, že voucher bude možné uplatnit.

Proto je důležité věnovat pozornost obchodním podmínkám, kde se můžete dočíst více o tom, do jaké pozice se daný portál staví.

„V případě krachu slevového portálu je pro spotřebitele příznivější, pokud portál vystupuje výhradně jako zprostředkovatel. Od chvíle, kdy spotřebitel voucher obdrží, může totiž trvat na dodání zboží či poskytnutí přislíbené služby, protože uzavřenou smlouvou je vázán přímo samotný obchodník,“ zmínil Zelený.

V horší situaci budou zákazníci, jimž slevový portál vystavuje poukázky. Smlouva mezi spotřebitelem a obchodníkem nabízejícím konkrétní zboží či služby pak vzniká až ve chvíli, kdy spotřebitel voucher uplatní a obchodník jej přijme.

„Do té doby neexistuje mezi spotřebitelem a obchodníkem přímý právní vztah, a vrácení marně vynaložených peněz tak může spotřebitel požadovat pouze po slevovém portálu,“ vysvětlil Zelený.

To však nemusí být jednoduché. Zkrachuje-li slevový portál, dá se předpokládat, že se z jeho majetku moc nezahojíte. Poškozených bývá hodně a pohledávky se musí uspokojovat rovnoměrně.

Uplatnění pohledávky v insolvenčním řízení

V nedávné době bylo zahájeno insolvenční řízení na majetek provozovatele internetového portálu Nakupvakci.cz, který ve svých obchodních podmínkách výslovně uvádí, že k uzavření smlouvy mezi spotřebitelem a obchodníkem dochází až při úspěšném uplatnění voucheru.

„V takovém případě je jediným řešením podat přihlášku pohledávky do insolvenčního řízení. Přihláška se podává na takzvaném chytrém formuláři, který je ke stažení na webových stránkách Ministerstva spravedlnosti. Je třeba to udělat co nejdříve, insolvenční soud totiž nepřihlíží k pohledávkám, u nichž byly přihlášky podané po stanovené lhůtě. K vyplnění přihlášky je určitě vhodné vyhledat právní pomoc,“ doporučil Zelený.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků