Hlavní obsah
Zákazník má plné právo požadovat po prodavači předvedení přístroje před jeho koupí. (Ilustrační snímek) Foto: Profimedia.cz

Finanční poradna: Prodavač by měl elektrospotřebič zákazníkovi předvést

Mnohým zákazníkům se v obchodech při koupi různých spotřebičů stává, že jim prodavač zboží odmítne předvést a odkáže je na návod zabalený v krabici. Podle zákona má však zákazník právo na předvedení přístroje ještě před jeho koupí.

Zákazník má plné právo požadovat po prodavači předvedení přístroje před jeho koupí. (Ilustrační snímek) Foto: Profimedia.cz
Finanční poradna: Prodavač by měl elektrospotřebič zákazníkovi předvést

Na redakci se obrátila čtenářka, která je nespokojena s jednáním prodavačů při koupi elektroniky.

„Byla jsem vždy zvyklá, že když jsem šla nakupovat elektroniku, například televizi, prodavač se mi věnoval. Rozhodně nepobíhal kolem desítek puštěných přístrojů a nechrlil na mne jejich technické vymoženosti, které mi nic neříkaly, ale vybraný typ přede mnou vybalil, ukázal, jak se zapojuje, a probral se mnou zejména jeho ovládání,” uvedla čtenářka.

Jak si dále posteskla, její poslední zkušenosti spočívají v tom, že zákazníka prodavači odbydou s tím, že vše najde v krabici a podle instruktivního návodu koupený přístroj uvede doma v klidu do chodu. „To se mi nelíbí a je to zejména pro starší zákazníky, kteří se nevyznají ve složité technice. Je někde v paragrafech podložen můj starý a v minulosti běžný požadavek: tak mi tedy přístroj z té bedny vyndejte a všechno mi před koupí ukažte?” ptá se čtenářka.

Právník: Na předvedení výrobku před koupí má zákazník právo

O odpověď redakce požádala právníka Jana Dubenského. Z jeho vyjádření vyplynulo, že práva zákazníka vyplývají jednak ze zákona na ochranu spotřebitele a zejména pak z občanského zákoníku (zákon č. 89/2012 Sb., v platném znění).

„V něm v části týkající se prodeje v obchodě se praví (§ 2161), že prodávající odpovídá kupujícímu za to, že věc nemá v době převzetí vady, má požadované vlastnosti a odpovídající jakost a vyhovuje všem stanoveným předpisům. Aby si tyto věci mohl zákazník ověřit, má právo, aby před ním byla věc překontrolována a byly mu předvedeny jeho funkce, a to konkrétně na zboží, které kupuje (§ 2162 občanského zákoníku),” upřesnil Dubenský.

Z jeho odpovědi je tedy zřejmé, že zákazník má plné právo požadovat po prodavači předvedení přístroje před jeho koupí.

Anketa
Necháváte si elektroniku před koupí předvést prodavačem?
Ano, vždy to žádám
9.3 %
Jen když je to složitější přístroj
12.2 %
Ne, spoléhám spíš na návod
78.5 %
Celkem hlasovalo 5251 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků