Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz

Finanční poradna: Jaký je rozdíl mezi zákonnou a prodlouženou zárukou

Ze zákona je každý prodávající dva roky odpovědný za vady na většině zboží, které jste si u něho koupili. Pokud chcete získat garanci kvality daného zboží i na delší dobu, můžete si sjednat pojištění prodloužené záruky.

Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz
Finanční poradna: Jaký je rozdíl mezi zákonnou a prodlouženou zárukou

Na dotazy týkající se problematiky zákonné i prodloužené záruky odpovídá Viktor Houška ze společnosti BNP Paribas Cardif.

Jaký je rozdíl mezi zákonnou zárukou, prodlouženou zárukou a pojištěním prodloužené záruky?

Obecně používaný pojem zákonná záruka, neboli „zákonná odpovědnost prodávajícího za vady zboží po dobu dvou let od jeho převzetí“ je zákonem daná záruční doba trvající dva roky. Poskytují ji povinně všichni provozovatelé kamenných i internetových obchodů a garantují tak trvání kvality koupeného zboží po tuto dobu. Záruku ovšem nelze uplatňovat u věcí, které se rychle kazí a u věcí použitých.

Prodloužená záruka pak znamená prodejcem prodlouženou záruku nad zákonem garantované dva roky.

Pojištění prodloužené záruky je speciální pojištění, které chrání kupujícího před rizikem poškození či poruchy nad zákonem stanovenou dvouletou dobu. Záruku na zboží poskytuje vždy prodávající, pojištění pak specializovaná pojišťovna. Pojištění prodloužené záruky ale často lze sjednat pohodlně přímo u prodejce při koupi zboží.

Na co přesně se pojištění prodloužené záruky vztahuje?

Pojištění prodloužené záruky se vztahuje na všechny běžné poruchy, na které se vztahuje i tzv. zákonná záruka tak, jak ji ze zákona poskytuje na výrobky každý prodejce. Výrobek je tedy pojištěn pro případ mechanické, elektronické nebo elektrické vady spotřebičů, která však nebyla způsobena nesprávným užíváním produktu.

Toto pojištění se vyplatí u dražších kuchyňských spotřebičů, jako jsou sporáky, varné desky, myčky nádobí, kávovary nebo kuchyňské roboty, dále pak také doporučujeme o něm uvažovat při pořízení pračky a sušičky.

Co když zboží reklamuji ještě v průběhu zákonné záruky a mám zároveň pojištění prodloužené záruky?

V případě, že se vám zboží porouchá ještě v průběhu zákonné záruční doby, reklamujete jej a je vám vrácena kupní cena, pak pojištění prodloužené záruky automaticky zanikne a pojistné je vám vráceno. Pokud je spotřebič v rámci tzv. zákonné záruky jen opraven nebo vyměněn, pak pojištění prodloužené záruky platí i nadále a poskytuje vám standardní ochranu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků