Hlavní obsah
ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Dovolená se Čechům letos poprvé od roku 2009 prodraží

Dovolená se Čechům letos poprvé od roku 2009 prodraží. Kupní síla koruny totiž klesla v nejoblíbenějších turistických destinacích v průměru o pět procent. Nejvíce pro Čechy meziročně zdražilo Turecko, a to o 12 procent.

ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Dovolená se Čechům letos poprvé od roku 2009 prodraží

Důvodem je tamní vysoká inflace a oslabení koruny vůči turecké liře. Méně si za stejnou částku Češi koupí proti loňskému roku i ve Španělsku a Rakousku. Vyplývá to ze studie Trendy v cestování pro letní sezónu 2013, kterou zpracovala UniCredit Bank.

„Naopak nejméně si Češi pohorší na dovolené v Egyptě, vůči jehož měně koruna posílila. Kurzové přilepšení však pohltil relativně vyšší růst cen v Egyptě než v tuzemsku. Kupní síla koruny tak klesla o 1,4 procenta,“ uvedl Patrik Rožumberský z ekonomického výzkumu UniCredit Bank. Relativně dobře vychází v meziročním srovnání Maďarsko a Řecko. U ostatních zemí, do kterých Češi nejčastěji míří na dovolenou, se relativní zdražení pobytů pohybovalo mezi třemi a pěti procenty.

Nejvíce na dovolené letos Češi opět ušetří v Bulharsku a v Maďarsku. Cenově nejméně atraktivní jsou naopak Francie a Rakousko. Země, kde Češi nejčastěji tráví svou zahraniční dovolenou, zůstávají relativně drahé - 1000 korun tam má v průměru hodnotu 914 Kč.

„Při zohlednění typické struktury výdajů českých turistů na dovolenou se cenová propast mezi tuzemskem a zahraničními destinacemi dále prohloubí - za 1000 korun nakoupíme ekvivalent pouhých 773 Kč,“ dodal Rožumberský.

Nejlevněji je v Bulharsku

Češi se nechtějí vzdát dovolené u moře, volí ale levnější destinace. Chorvatsko si loni upevnilo pozici nejoblíbenější dovolenkové země, navštívilo jej více než 800 tisíc Čechů (+18 %). Znovuobjeveno bylo Bulharsko (+78 %), Češi se vracejí i do Egypta a objevují kouzlo turecké riviéry. Naopak největší propad zájmu zaznamenaly dražší země, například Francie, Itálie a Španělsko.

Mezi desítkou zemí, kam Češi vyrážejí na dovolené nejčastěji, zůstává již tradičně nejlevnější Bulharsko. Tam za českých 1000 korun lze koupit zboží a služby v hodnotě rovných 1500 korun. V případě nákupu zboží a služeb, které si tam čeští turisté na dovolené pořizují nejčastěji (a často i za ceny vyšší, než jaké mají místní obyvatelé), to je 1313 korun.

V Maďarsku má česká tisícovka hodnotu 1210 korun. Náskok proti zbylým dvěma zemím s nižší cenovou hladinou - Turecku a Slovensku - je už mnohem méně markantní. V Turecku, vůči němuž kupní síla koruny z analyzovaných zemí poklesla nejvíce, se hodnota české tisícovky propadla na 1050 korun z loňských 1187 korun.

Na zcela stejné cenové úrovni jako ČR je letos Chorvatsko, kde však ještě loni mohli Češi nakoupit o pět procent víc zboží a služeb než doma. Ze zemí, kde jsou životní náklady vyšší než v Česku, je pro českého turistu cenově nejdostupnější o 21 procent dražší Řecko. Vůbec nejdražší zůstávají Rakousko a Francie. Nákup, za který český turista utratí v těchto zemích tisícikorunu, by ho doma vyšel jen na 690 korun, respektive 680 korun, uvádí studie.

Jakou hodnotu má v zahraničí 1000 Kč (údaje za březen 2013)  
ZeměSpotřební koš rezidentů v KčObvyklý spotřební koš turistů v Kč
Bulharsko15001313
Maďarsko12101137
Turecko1050798
Slovensko1010873
Chorvatsko1000779
Řecko790679
Španělsko770692
Itálie710629
Rakousko690593
Francie680628
Zdroj: OECD, Eurostat, ČNB, UniCredit Bank  

Nejoblíbenější destinací zůstalo loni mezi Čechy Chorvatsko. Na druhou pozici se po roční pauze vrátilo Slovensko, které si prohodilo pořadí s nově třetí Itálií. S odstupem následovaly na 4. a 5. místě Řecko a Rakousko. Poptávka se částečně obnovila po dovolené v Egyptě, který si polepšil o dvě příčky na 6. místo.

České cestovní kanceláře loni prodaly o pět procent zájezdů meziročně více, celkem 2,001 miliónu. Zájem o zahraniční pobyty vzrostl o tři procenta.

Sfinance radí: Nezapomeňte na cestovní pojištění
Pokud cestujete do zemí mimo Evropu, minimální doporučená výše krytí pro pojištění léčebných výloh je 3 mil. Kč.
V případě jakýchkoli problémů v zahraničí volejte nonstop asistenční službu v češtině, která je součástí smlouvy o cestovním pojištění. Číslo si uložte do mobilu.
Na internetu je možné uzavřít cestovní pojištění kdykoli a odkudkoli. Stačí zaplatit a pojištění je okamžitě platné.
Porovnejte si nabídky pojišťoven. Ceny za podobnou pojistku se mohou mnohonásobně lišit. Nabídky cestovního pojištění je možné si porovnat například zde.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků