Hlavní obsah
Ilustrační foto. Foto: Profimedia.cz

Dlužníci s sebou strhávají už i lidi, kteří jim pronajali byt

Lidé, kteří mají volný byt, a vypomáhají si penězi z jeho pronájmu, třeba k tomu, aby mohli splácet svojí hypotéku na dům, kde bydlí, se v poslední době dostávají do nečekaných finančních problémů. Mnozí nájemníci jim totiž dluží tisíce korun, a strhávají je tak de facto sebou. Vyplatí se proto dlouho neotálet, podat žalobu a dohnat tyto dlužníky třeba až k exekuci.

Ilustrační foto. Foto: Profimedia.cz
Dlužníci s sebou strhávají už i lidi, kteří jim pronajali byt

„Majitelé bytů musí čím dál častěji bojovat s neplatiči, kterých je v současnosti několik desítek tisíc a rychle jich přibývá. Neplatící nájemník však může způsobit těžké komplikace při splácení vašich vlastních závazků. Obzvlášť nepříjemné to je pro vlastníky, kteří z pronájmu bytu hradí hypotéku,“ řekl Právu právník Rostislav Kovář z bezplatného poradenského portálu poradnaveritele.cz.

Nejrychlejší a nejlevnější cestou pro obě strany je samozřejmě domluvit si s dlužníkem splátkový kalendář, započíst do něj i kauci, kterou složil nájemník předem, a dluh postupně umořovat.

„V případě, že se dlužník nebude chtít domluvit nebo nebude pravidelně splácet, je nejlepší, aby se věřitel rychle obrátil na soud,“ radí Kovář. Stojí to sice čas a námahu, ale máte-li smlouvu o pronájmu v ruce, peníze nakonec většinou dostanete zpět.

Pro podání žaloby je potřeba shromáždit veškeré důkazy, jako je nájemní smlouva, vyúčtování energií, výpisy z účtu, které dokládají platební morálku dlužníka a především výši dlužných částek, případně fotodokumentaci a předávací protokol k bytu.

„Po vyčíslení pohledávky a podání žaloby na soud, je potřeba uhradit příslušný soudní poplatek, který je do konce letošního srpna ve výši dvou procent z žalované částky – tedy v případě využití elektronického podání – tzv. elektronického platebního rozkazu,“ dodal Kovář.

Samoživitelce přinesl 40 tisíc od vykutáleného nájemníka až exekutor

Přesně to se nedávno stalo i paní Aleně z Prahy. Zemřela jí maminka a zdědila po ní byt v osobním vlastnictví. Děti jsou zatím ještě malé a jí by se jako rozvedené matce samoživitelce nějaká ta koruna navíc také hodila.

Nájemník ale zaplatil jen dvakrát, pak přestal platit úplně, aby toho nebylo málo, odstěhoval se neznámo kam. Paní vznikla právně doložitelná škoda převyšující 40 tisíc korun.

„Protože měla všechny náležitosti v pořádku, nic nebránilo podání žaloby. Bohužel dlužník na výzvy soudu nereagoval a nepřebíral si ani poštu. Nakonec ho po několika měsících dostihl exekutor. Nejednalo se o člověka, který by neměl prostředky na nájem, jen ho jednoduše bavilo tímto způsobem bydlet zadarmo. Soud však dal exekuci zelenou a exekutor z něho dluh dostal, a to navýšený o všechny další poplatky za advokáta, exekutora, soud,“ uzavřel Kovář.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků