Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz

Desatero bezpečného nakupování na internetu

Češi stále více nakupují vánoční dárky v e-shopech, on-line prodeje v tomto období raketově rostou. Toho v posledních letech zkoušejí využít novodobí internetoví kapsáři – zloději dat.

Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz
Desatero bezpečného nakupování na internetu

Právě před Vánoci se podle bank odehrává nejvíc internetových útoků, které mají obvykle za cíl odcizit obětem přihlašovací údaje do internetového bankovnictví, resp. zjistit číslo jejich bankovních karet a připravit je o peníze.

Vedle stále častějších útoků internetových lapků, kterým mnozí lidé nahrávají vlastní neopatrností, je podle bankéřů problémem i to, že se v Česku začínají rozmáhat nejrůznější internetové a mobilní aplikace, které nabízejí srovnání výdajů a z toho vyplývající slevy na nákup zboží a služeb.

„Některé z těchto aplikací za to od lidí požadují souhlas s použitím přihlašovacích údajů do internetového bankovnictví. Jakkoli se za těmito aplikacemi neskrývají zloději, ale spíše mladí internetoví nadšenci, je velký otazník, jak dokáží své systémy zabezpečit právě před zloději, pro které jsou jejich aplikace, plné citlivých klientských údajů, pochopitelně lákavým soustem,“ říká Filip Hrubý z České spořitelny.

Současně banka v desateru radí, na co si dát při nakupování na internetu největší pozor.

Hlídejte si heslo

Jedním ze základních pravidel je nikdy nikomu nesdělovat hesla k internetovému bankovnictví. Nikdy si je nepište na papírek do peněženky ani do adresáře v mobilu pod jménem „internetbanking“.

Číslo karty nikomu nesdělujte

K řadě nákupů na internetu stačí jen číslo karty. Proto na něj buďte opatrní.
Ignorujte telefonní nebo nebo e-mailové žádosti, abyste sdělili karetní údaje – PIN, číslo karty, její platnost nebo bezpečnostní kód ze zadní strany karty.

Kontrolujte výpisy

Pravidelně si kontrolujte výpisy ze svého účtu na internetu nebo v papírovém vyúčtování, abyste včas dokázali odhalit podezřelé transakce.

Pozor na phishing

Jedná se o oblíbený trik, kdy zloději napodobují pomocí log a vizuálů komunikaci vaší banky.

V podvodných e-mailech vás pak pod záminkou ověření totožnosti žádají o vaše hesla nebo přístupové údaje k internetovému bankovnictví.

Hrozí i SMiShing

Nebezpečí hrozí v mobilních telefonech, a to nejenom v těch tzv. chytrých, které mají bankovní mobilní aplikace. Podvodníci se totiž snaží získat vaše přístupové údaje či přístupové hesla také skrze obyčejné SMS zprávy. Proto se těmto podvodům říká SMiShing.

„Na podezřelé SMS zprávy nikdy nereagujte. Vaše banka by po vás přístupové údaje či hesla skrze SMS zprávu nikdy nepožadovala,“ potvrzuje Hrubý.

Připojujte se bezpečně

K internetovému bankovnictví se raději nepřipojujte z veřejných wi-fi sítí nebo z kaváren. Používejte zabezpečené sítě doma nebo v zaměstnání.

Mějte limit

V internetovém bankovnictví nebo v pobočce si nastavte raději nižší limity pro platby na internetu a pro výběry z bankomatu, abyste v případě zneužití omezili rizika.

Oboje se pak dá kdykoli jednoduše zvýšit.

Při podezření zablokujte účet

Naletěli jste podvodníkovi, klikli jste na falešný e-mail nebo jste někomu sdělili své údaje? Ihned zavolejte kontaktnímu centru své banky a požádejte o zablokování on-line bankovnictví a o změnu přihlašovacích údajů.

Opatrně s e-shopy i aplikacemi

Platíte v e-shopech kartou? Preferujte ty ověřené a možnost platby kartou přes internet mějte v internetovém bankovnictví vypnutou, když víte, že ji nebudete jistou dobu používat.

Stejně tak v případě nových aplikací, která nabízí přehled vašich výdajů a požadují přihlašovací údaje do internetového bankovnictví se obraťte raději na vaši banku, řada z nich podle Hrubého již podobné aplikace nabízí ve stejné kvalitě, ale s větším bezpečím.

Hlídejte kartu

Platební karta je vstupenka k vašim penězům. Buďte proto při zacházení s ní maximálně opatrní. Nikdy ji nedávejte z ruky, a to ani při placení třeba v obchodě nebo v restauraci. Vždy ji mějte na očích.

I přes dodržování těchto pravidel se může stát, že při novoroční kontrole svého účtu uvidíte podezřelé transakce. V takovém případě okamžitě kontaktujte svou banku. Při napadení účtu má zákonnou povinnost vám poskytnout okamžitou pomoc.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků