Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Češi vidí rok 2015 z hlediska financí velice pozitivně

Češi vidí letošní rok z hlediska svých financí velice pozitivně. Podíl těch, co očekávají, že se budou mít hůře, klesl na 17 procent z loňských 23 procent. Svou situaci považuje finančně za zcela bezvýchodnou pět procent, před rokem jich bylo sedm procent.

Ilustrační snímek Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Češi vidí rok 2015 z hlediska financí velice pozitivně

Vyplývá to z průzkumu společnosti Partners, který uskutečnila agentura Ipsos mezi tisícovkou respondentů.

Podíl těch, kteří míní že se budou mít finančně stejně, stoupl ze 30 na 34 procent. Chovat se finančně zodpovědněji či šetřit plánuje skoro polovina Čechů (44 procent).

"Z údajů o vkladech v bankách či penzijních fondech to vypadá, že jsme ve spoření mistři, ale řada domácností nemá ani základní rezervu. Proto doufám, že jim toto předsevzetí vydrží," komentoval výsledky analytik Partners Aleš Tůma.

Skokového zdražování se Češi nebojí

To, že Češi pohlížejí na nadcházející rok více optimisticky, dokazují i menší obavy ze zdražování ve většině hlavních kategorií zboží a služeb. Pětina dotázaných nečeká žádné skokové zdražení. Nejvíce se stejně jako loni obávají zdražení potravin (56 procent) a energie, vody a plynu (40 procent).

Loni na druhém místě bylo zdražování pohonných hmot, kterého se nyní obává sotva třetina Čechů.

"Obavy z cenové inflace mírní propad cen ropy. Komentáře ve smyslu, že hrozí 'zlá' deflace a Česká národní banka by měla při trvalejším poklesu více intervenovat proti koruně, jsou absurdní. Jednak je to externí vliv mimo kontrolu ČNB, jednak lze levnější ropu těžko považovat za špatnou zprávu," dodal Tůma.

Co se týká větších investic, Češi plánují stejné jako v loňském roce. Nejčastěji to jsou investice do rekonstrukce či vybavení domácnosti.

Anketa
Rok 2015 bude pro mne z hlediska financí v porovnání s rokem 2014:
Lepší
27 %
Stejný
20.7 %
Horší
52.3 %
Celkem hlasovalo 9283 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků