Hlavní obsah
Foto: Ajay Verma, Reuters

Čechy zachvátila zlatá horečka kvůli znehodnocení úspor

Zlatá horečka dorazila ze západoevropských zemí i do Česka. Češi začali nakupovat zlato ve všech možných formách jako diví. Podle analytiků se obávají dopadů možné krize a propadů akcií na kapitálových trzích. Zlaté slitky si proto kupují nejen lidé, kteří jsou bohatí a racionálně uvažují o zhodnocení svých peněz formou, které by se nedotkla krize, ale i lidé, kteří se obávají o své úspory.

Foto: Ajay Verma, Reuters
Čechy zachvátila zlatá horečka kvůli znehodnocení úspor

Například jen v prodejnách České mincovny si za posledních čtrnáct dní objednali tzv. investiční zlato za více než dvacet miliónů korun. Velký zájem o investiční zlato zaznamenávají i další firmy, jejichž prostřednictvím si mohou Češi kupovat zlato i v zahraničí.

„Objednávky se nám v současné době dál jen hrnou,“ potvrdili Právu v České mincovně. Pro srovnání od června do července objednávky představovaly hodnotu kolem miliónu korun.

Zlato patří k těm komoditám, jejichž cena přes všechny krize, růst nezaměstnanosti i inflace v posledních letech pravidelně a nezadržitelně roste.

Cena zlata na světových trzích stoupá na nové rekordy, vůbec poprvé se 9. srpna dostala nad 1770 dolarů (asi 30 106 Kč) za troyskou unci (31,1 gramu). Cenu kovu táhne vzhůru hlavně výprodej na akciových trzích a nervozita kolem dalšího vývoje dluhové krize v Evropě a ve Spojených státech.

Foto: ČTK

Podle expertů cena zlata může dál růst, za určitých okolností až ke dvěma tisícům dolarů za unci. I když dojde k nevyhnutelnému poklesu, většina expertů nepředpokládá, že by se cena snížila pod tisíc dolarů.

V České mincovně je možné si objednávat zlaté slitky od hmotnosti 1 g v hodnotě 1532 korun po kilogramový slitek, který stojí téměř milión korun. Ze zlatých slitků se neodvádí daň z přidané hodnoty.

Kdo chce investovat do zlatých šperků, musí počítat s tím, že při jejich koupi se DPH platí. Cenu šperků však vedle hodnoty drahého kovu zvyšuje právě ještě zpracování.

Kolik je v Česku zlata, nikdo neví

Kolik zlata je v současné době v Česku mezi občany, se prakticky neví, centrální evidence chybí. Jediný přesný údaj má Puncovní úřad, který se ale týká pouze zlata určeného k výrobě šperků. Na šperky se ročně v Česku zpracuje 15 tun stříbra a 3,5 tuny zlata. Kolik zlata se prodá nebo využije v průmyslu, nebo formou právě tzv. investičního zlata, protože neexistuje centrální evidence, se přesně neví.

Investiční zlato má přesné parametry, jistotu kvality a ryzosti, včetně přesné váhy a čísla slitku a jména výrobce.

Pozor na podvodníky

Zvýšení zájmu o zlato ale mohou využít i podvodníci. Puncovní úřad, jak Právu potvrdil jeho předseda Martin Novotný, vydal varování, ve kterém upozorňuje na možnost nabídky údajně zlatých slitků, které ve skutečnosti obsahují jen velmi málo zlata. Podvodníci neváhají ani před paděláním certifikátů a razítek.

Obezřetný je třeba být i při nákupu šperků. Při každém nákupu je třeba sledovat oficiální puncovní značky, údaje o ryzosti. Kdo má pochybnosti, jaké zlato má doma, či jaké si koupil, může si vše prověřit či nechat opuncovat za malý poplatek v deseti pobočkách Puncovního úřadu po celé České republice.

Anketa
Bojíte se o své úspory kvůli ekonomické krizi?
Ano
22.3 %
Ne
31 %
Žádné úspory nemám
46.7 %
Celkem hlasovalo 22923 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků